„Крайно време беше. Трябваше да се направи нещо. Трябваше да запушим пробойната, защото корабът потъва”, коментира пред NOVA д-р Георги Миндов, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари, очакваното ново затягане на мерките срещу ковид-19 в България.
„Нашата борба е тези изследвания, които са свързани пряко с диагностиката на ковид, да бъдат извън регулативен стандарт и да не подлежат на санкции при превишаване на някакъв лимит. Това означава да можем ние свободно да назначаваме на всички хора, които имат нужда от тестване, рентгенографии, кръвни изследвания. Много е важно прогностичното развитие на болестта да може да се определи още в първичната извънболнична помощ, така че да се прилага правилно терапевтично поведение и да не се стига до хоспитализация”, посочи д-р Миндов.
Той изрази недоволство, че в момента се предлага регулаторните ограничения – лимитите, за тези изследвания, да останат в сила.
„Без PCR тест в момента не може да се влезе в болница и хората трябва да го заплащат”, поясни д-р Миндов.
Истината за днешния рекорд на умрелите от ковид-19
По думите му в бъдеще PCR тестовете ще могат да бъдат назначавани електронно от личните лекари и така вече ще са безплатни за пациентите.
„Нещата са в напреднала фаза. Готови са вече платформите. Но трябва да се подпише новият анекс на рамковия договор. А там нещата са сериозно възпрепятствани от регулаторните стандарти и проблеми с пътеките за лечение”.
„Електронните рецепти и направления за PCR тестове вероятно ще бъдат пуснати в началото на другия месец”, прогнозира д-р Миндов.
Според него трябва да се прилагат антигенни, а не PCR тестове, защото са три пъти по-евтини и резултатите се получават незабавно, което е критично важно за пациентите в тежко състояние.
Какви грешки допускат хората при тестване за коронавирус
„Тези, които идват при нас като лични лекари – това е върхът на айсберга. Голямата част, може би 80% не идват или си купуват от аптеките някакви тестове, които обаче в ранните етапи на заболяването не показват нищо”.
„Бързите антигенни тестове в момента никой не ги признава, те нямат никаква стойност пред институциите. Правят си ги само хора, които са съвестни, за да видят дали трябва да се поставят в самоизолация”, заяви д-р Миндов. А PCR тестове се правят по желание на работодателя или по искане на РЗИ.
Близо 200 жертви взе COVID-19 в България
Д-р Миндов посочи, че над 60 хил. души с положителни антигенни тестове са се обърнали през последните седмици към личните си лекари. Т.е. броят на активните случаи на ковид-19 в България е близо двойно по-голям от официалния.
„Когато се разболеят един лекар и неговият заместник, на практика пациентите остават без личен лекар. Много от колегите ни са в болници. Трябва да има механизъм по време на извънредната епидемична обстановка пациентите да могат да отидат при всеки друг личен лекар, който е здрав в момента”, заяви д-р Миндов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!