В ъпреки че е изписана след 2 отрицателни PCR теста, съществува хипотетична възможност починалата д-р Нели Пандова все още да е имала коронавируса в тялото си. Главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев коментира за NOVA, че ако вирусът е слязъл към белите дробове и не е бил добре изчистен, е възможно да го има, но да не е бил отчетен от PCR тестовете. Възможно е обаче лекарката да е починала и от съпътстващо заболяване, след увреждане на белия й дроб.
Д-р Пандова беше от първите заразени медици и работеше в Спешна помощ в София. Почина след рязко влошаване на състоянието си през уикенда. Преди това е била изписана от болницата и е продължила лечението си вкъщи.
„Ако изследването е правено в по-късен етап от заболяването, е напълно възможно вирусът вече да не е в носоглътката, а да е слязъл в долните нива на дихателния тракт. Това е атипична вирусна пневмония. Има вероятност и за двата варианта – рано да изчезне от носоглътката или да продължи да го носи човек дълго след като е излекуван”, обясни д-р Кунчев.
„Казала е, че се чувства добре, диша по-леко и решихме, че всичко е преминало и вече следва възстановяване”, разказа за д-р Пандова по-рано днес говорителят на Спешна помощ Катя Сунгарска.
Семейството на д-р Пандова е под карантина, а съпругът ѝ също е медик в Спешна помощ. Оттам признаха, че все по-често пациенти застрашават екипите от линейката, тъй като се обаждат за помощ, но спестяват част от симптомите си.
„Имаме предпазни средства. Натъкваме се обаче на граждани, които не подават коректна информация за симптомите, заради които ни викат на адрес. Съответно не отиваме съвсем предпазени”, каза още Сунгарска.
Във всяка линейка за всеки един от екипа има шлем. Медиците се отзовават на сигналите с маски и ръкавици. Понякога обаче това се оказвало недостатъчно, категорични са от Спешна помощ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!