З а последното денонощие са преминали 400 души през болница „Пирогов”, като 78 от тях са останали на лечение. През нощта са преминали 90 човека, а хоспитализираните са 23, т.е. може да се каже, че това е една относително спокойна нощ. Това съобщи на брифинг заместник-изпълнителният директор на болницата проф. Николай Габровски.
Той отбеляза, че основното натоварване е било след полунощ, когато е имало един относително рязък наплив. Основните пострадали са били от бомбички – десетина души, от които, за щастие, няма нито един с много тежки увреждания. Повечето от тях са били обработени хирургически и са освободени по домовете си, каза проф. Габровски.
В Токсикологията са били прегледани десетина души за денонощието, като не малка част са били по-млади.
В Детска реанимация на „Пирогов” е настанено осемгодишно дете, пострадало при пътнотранспортно произшествие от Благоевград. Състоянието му е стабилизирано, но става въпрос за тежка съчетана травма, посочи проф. Габровски.
Дете на 3 години от Костенец със следи от насилие е било оперирано по повод на кръвоизлив около мозъка, съобщи още той. Засега състоянието му остава стабилно, но има съмнение за домашно насилие. Следствените органи са уведомени и тече проверка по случая, посочи проф. Габровски.
Той информира, че през нощта са преминали 50 души със симптоми на COVID-19, като петима от тях са били зависими от кислород и са хоспитализирани. В момента пациентите с COVID-19 в „Пирогов” са 205.
„Много ми се иска да вярвам, че повечето хора наистина са си останали вкъщи,
което предполага и една малко по-спокойна вечер. И съответно натоварването с катастрофи е по-ниско”, коментира проф. Габровски. „Цифрите показват, че имаме една малко по-спокойна, но обичайна, пак казвам, за „Пирогов”, наситена със случаи вечер”, обобщи той.
За годината в „Пирогов” са потърсили помощ 198 639 души, т.е. близо 200 хиляди души. От тях останали на лечение са 35 372, отчете още заместник-изпълнителният директор на болницата. Около 13 000 са преминалите пациенти със симптоми на COVID-19, от тях на лечение са останали около 3 000, като най-често те са били зависими от кислород, а една малка част са се нуждаели от изкуствена белодробна вентилация.
Проф. Николай Габровски коментира, че от началото на кризата средният брой лекувани пациенти на месец е бил около 100, а от октомври са се вдигнали на около 1100 души на месец. По думите му, това е вълната, която се е очаквала и която е претоварила в известна степен системата.
„COVID беше темата на годината, но думите на годината са смелост и солидарност”, посочи той. „Започваме 2021 г. с една дума – за мен тя е надежда, много се надявам в края на 2021 г. думата да бъде успех”, каза още проф.Габровски. Той честити Новата година и пожела на всички да са здрави, да се пазят и да спазват мерките.
Какво да очакваме през 2021 г. … ако няма нови изненади
Патриарх Неофит: С нова надежда прекрачваме прага на 2021 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!