27

М алка е вероятността коронавирусът да изчезне, но той трябва да бъде контролиран. Съдбата на пандемията - това кога ще приключи и какви ще бъдат "взаимоотношенията" ни с вируса в следващите години, зависят от редица фактори.

Сред тях са делът на хората, които са изградили имунитет срещу него в резултат от преболедуване и/или ваксинация, и степента /ефективността на защитата ни, "профила" на евентуално възникнали нови варианти на вируса, това как науката и медицината ще отговорят на предизвикателствата, съпричастността на цялото общество.

5 опасни мита за COVID-19 и защо не трябва да им вярвате

Вирусът ще се опита да стигне до всеки един от нас, при това нееднократно. Разумно е да се ваксинираме, за да не го срещнем неподготвени. Вече видяхме, че заболяването може да протече сериозно и да доведе до краткотрайни и дълготрайни усложнения, които никак не са за подценяване. Това обясни в интервю за БТА проф. д-р Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей към Българската академия на науките.

Ето какво още каза проф. д-р Радостина Александрова:

В момента сме в процес на първоначално натрупване на имунитет срещу SARS-CoV-2. Да, ваксините не могат да ни предпазят напълно от инфекция, повторно заразяване се случва и при преболедувалите. Въпросът е ще успеем ли да изградим (и колко време ще отнеме това) базово ниво на защита, което да ни предпазва от тежко боледуване и да попречи на COVID-19 да продължи да бъде драмата, която е в момента.

Първият сблъсък с нов болестотворен агент е бурен и е нужно време, за да свикнем едни с други. Въпрос на съвместна еволюция, която не е лесно да бъде прогнозирана. Все още не знаем дали ще е необходимо всяка година да подновяваме ваксината, нещо което ни е познато от грипните вируси.

Пет неща, които трябва да знаете, ако си сложите трета доза ваксина срещу COVID-19

Поставянето на трета доза също не бива да ни учудва - такава е схемата на приложение и на други ваксини, например противополиомиелитната.

Как действа бустерната доза ваксина срещу COVID-19

Областите, където нивото на защита на населението е по-ниско, е възможно да останат като своеобразни огнища, където вирусът и занапред ще "припламва" и ще "затихва".

Буквално се надпреварваме с вируса

Важно е да ограничим разпространението на SARS-CoV-2 (чрез ваксина и спазване на мерките), защото мутации в него настъпват само когато се размножава, т.е. в инфектираните хора.

Намираме се в пандемия, в много райони на света ваксините не достигат. В момента буквално се надпреварваме с вируса. Никой не може да се чувства защитен, докато всички не сме защитени.

Седем мита за храната и COVID-19

Наличието на ниша от чувствителни към SARS-CoV-2 хора, в които той да се размножава и изменя, позволява развитието му да продължи и винаги съществува риск от изненада. Всеки един от нас притежава своите индивидуални особености (генетични, епигенетични, имунологични) - преминаването през толкова много и различни гостоприемници също оказва влияние върху еволюцията на вируса.

Всеки вирус има три цели

За да се наложи нов вариант на вируса, той трябва да е "по-успешен" от предишните. В противен случай няма да ги измести.

Всеки вирус се стреми към постигането на три цели - да се предава по-лесно от човек на човек, да се размножава по-успешно и да бяга от нашия имунен отговор. Ще се опита да заобиколи и действието на насочените срещу него противовирусни агенти, когато бъдат налични и започнем да ги прилагаме в широк мащаб. В това няма нищо необичайно, това е работната програма на вирусите.

Коронавирусът най-вероятно ще остане с нас

Малко вероятно е SARS-CoV-2 да изчезне от лицето на Земята. Въпросът е да придобием контрол над него, да не му позволяваме да бъде крачка пред нас и да ни води в играта. Важно е да се научим да живеем с него по безопасен за нас начин.

Симптоми на COVID-19, свързани с храната

Задачата на науката е да опознава биологията и поведението на коронавируса, да намери ахилесовата му пета и да не изпуска от поглед настъпващите в него промени; да разкрие онези фактори при хората (генетични /епигенетични, имунологични), които повишават риска от тежко боледуване; да актуализира и усъвършенства ваксините и да предложи високоефективни специфични лекарства. Вече разполагаме с моноклонални антитела. На път към нас са и нови противовирусни агенти с различен механизъм на действие.

По нов проект в света се изследват хора, които не се заразяват с COVID-19

Наскоро беше съобщено за международна инициатива (информацията дойде от списание Nature Immunology), която цели да изследва гените на хора, за които е установено, че не са чувствителни към инфекция със SARS-CoV-2. Те трябва да отговарят на много строги изисквания - да са били продължително време в незащитен близък контакт с човек, който е бил доказано инфектиран, без да са се заразили (не са дали положителен PCR тест и наличие на имунитет). Най-голям интерес представляват двойки, които живеят заедно.

Изпълнението на този проект обединява усилията на учени от десет изследователски центъра в различни точки на планетата - от Гърция до Бразилия. За участие в него са допуснати 500 човека, изпълнили посочените по-горе условия. Други 600 души (основно от Индия и от Русия) сами са изпратили документи за кандидатстване. Все още не знаем какво обуславя неуязвимостта на тези хора, но, ако намерим отговора, това ще подскаже нови възможности за профилактика и лечение. Има хора, които са устойчиви към инфекция с ХИВ (върху белите кръвни телца липсва рецептор, с който ХИВ се свързва, за да ги инфектира, т.е. няма я входната му врата) и това доведе до създаването на нов клас терапевтични агенти срещу този вирус.

Грипните вируси предизвикват пандемии в период между 10 и 40 години

Грипните вируси предизвикват пандемии през периоди от 10 до 40 години. Само през XX век светът преминава през три такива изпитания - това са Испанският грип (1918-1919), Азиатският грип (1957-1958) и грипът Хонг Конг, който започва през юли 1968 г. и в продължение на 18 месеца обикаля целия свят.

Пандемиите в историята на човечеството са били предизвикани от чума, холера и грип. Чумата и холерата са бактериални болести и причинителите им нямат нищо общо с вирусите.

Няма пандемия в историята на човечеството, която да не е приключила

Няма пандемия в историята на човечеството, която да не е приключила, но въпросът е на каква "цена" е ставало това. Тъжно е да умират хора от заболяване, което може да бъде предотвратено с ваксина, коментира вирусологът.

Две от най-опустошителните пандемии са предизвикани от чумни бактерии. Това са Юстиниановата чума (541-542, отнела живота на 25 милиона души) и Черната смърт (1346-1353, убила поне 1/3 от населението на Земята по това време). Но между тези пандемии е имало дълги периоди на епидемии, кратко е било времето, в което да не е върлувала чума някъде по света.

Седем пандемии са причинени от холера.

Единственото заболяване, което е изчезнало, е едрата шарка

Чума и холера има и в наши дни. Чумата отдавна обаче не предизвиква епидемии благодарение на успешния контрол върху нейните преносители (опаразитените с инфектирани бълхи плъхове) и антибиотиците, но не е изчезнала.

Холерата пък се предава от замърсена вода и контролирането ѝ също е успешно. В днешно време холерата се връща там, където има проблеми, свързани със земетресения, с война или с някаква друга криза.

Единственото заболяване, което е изчезнало, е едрата шарка - причиняващият я вирус е елиминиран (СЗО съобщава за тази победа през май 1980 г.) след успешна ваксинационна кампания. Прилагането на ваксина срещу едрата шарка започва в далечната 1796 г. - това е първата ваксина в историята на медицината, създадена от английския лекар д-р Едуард Дженър.

На път сме да кажем сбогом и на полиомиелита.

Коментари 27
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

27 коментара
 
Съпруга пита мъжа си пияница: – Вчера оставих в хладилника две бутилки водка, защо сега е една? – Не съм я видял.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Путин подписа закон за опрощаване на дългове на новобранци

Путин подписа закон за опрощаване на дългове на новобранци

Свят Преди 43 минути

Агенциите съобщават, че законът предвижда опрощаване на до 10 млн. рубли (95 835 долара) просрочени дългове

Хиляди протестираха срещу убийствата и сексуалното насилие над жени във Франция

Хиляди протестираха срещу убийствата и сексуалното насилие над жени във Франция

Свят Преди 1 час

В Париж големи множества от жени и мъже дефилираха с лилави плакати, осъждащи насилието

Бурята "Берт" затвори пътища и отмени полети в Обединеното кралство

Бурята "Берт" затвори пътища и отмени полети в Обединеното кралство

Свят Преди 5 часа

Предупреждения за вятър, дъжд и сняг в цяла Великобритания

Коледна магия: 6 от най-красивите базари в Европа

Коледна магия: 6 от най-красивите базари в Европа

Свят Преди 6 часа

Ето най-добрите коледни пазари този сезон

Още един съквартирант ще напусне Big Brother тази вечер

Още един съквартирант ще напусне Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 6 часа

Зрителите могат да подкрепят номинираните в приложението на NOVA PLAY

Осъдиха за изнасилване Конър Макгрегър

Осъдиха за изнасилване Конър Макгрегър

Свят Преди 7 часа

Боецът е осъден да плати на Никита Ханд обезщетение в размер на повече от 248 000 евро

Ангела Меркел не смята, че е отговорна за войната на Путин в Украйна

Ангела Меркел не смята, че е отговорна за войната на Путин в Украйна

Свят Преди 7 часа

Бившата германска канцлерка заяви това пред германското списание "Шпигел"

Завърши плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ „Козлодуй”

Завърши плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ „Козлодуй”

България Преди 8 часа

Реакторът е презареден със свежо ядрено гориво

С костюм на мечка: Арменци опитаха да измамят застрахователна компания

С костюм на мечка: Арменци опитаха да измамят застрахователна компания

Свят Преди 8 часа

Цялата история четете в следващите редове

<p>Езеро &ldquo;изригна&rdquo; и уби хиляди&nbsp;(СНИМКА)</p>

Трагичен инцидент: Езеро “изригна” и уби хиляди

Свят Преди 9 часа

Облакът се настани над цялата долина и дори се разпространи на 25 км от мястото на експлозията до близките селища

.

8-етажен блок в Бейрут рухна след ракетен удар

Свят Преди 9 часа

Гражданска защита казва, че са убити най-малко 11 души

,

Веселин Димитров: „Успехът: Forbes по NOVA” е да вдъхнови повече хора да постигнат успех

Любопитно Преди 9 часа

Поредицата, която ще се излъчва всяка събота в „Събуди се“ по NOVA, ще представя българи с успешен бизнес в страната и чужбина

Путин: Няма система, която да спре новата свръхвукова ракета "Орешник"

Путин: Няма система, която да спре новата свръхвукова ракета "Орешник"

Свят Преди 10 часа

Продължават тестовете за новото оръжие, но то вече е в серийно производство, уточни той

,

19 палестинци, включително деца, убити от Израел

Свят Преди 10 часа

Това заяви говорителят на агенцията Махмуд Басал

ПП-ДБ

ПП- ДБ прие поканата на Борисов за среща

България Преди 10 часа

„Предлагаме срещата да се проведе в публичен формат, с участието на лидерите“, заявиха от ръководството на ПП-ДБ

Марк Рюте

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте ще посети Анкара и Атина

Свят Преди 10 часа

По време на визита си в Атина Рюте ще се срещне с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис