П рез последните дни районът на Близкия изток се превърна в една от горещите точки по отношение на разпространение на Covid-19. Към 16 март има близо 15 000 хиляди регистрирани случаи на инфектирани и смъртни случаи.
Ситуацията с коронавируса в Иран излиза извън контрол
С цел да предотвратят разпространението, правителства в Близкия изток преустановяват работата в някои сектори и молят служителите да работят от дома. Дори големи дестинации като Абу Даби и Дубай затвориха популярни туристически обекти и отмениха редица публични събития. Политици, експерти и военни в ЕС и САЩ следят отблизо ситуацията в Близкия изток не само защото районът е в непосредствена близост до Европа, но и заради потенциалните тежки последствия заради нестабилността, която коронавирусът може да предизвика, като например проблеми с доставки на горива, срив в цените на петрола и рестрикции в петролната индустрия.
Лекар: Хората очакват да ги защитим от коронавируса
Египет оповести, че спира въздушния трафик от летищата си до 31 март. Премиерът Мустафа Мадбули заяви, че могат да бъдат наложени допълнителни мерки. Страната е силно критикувана от опозиционни политици и Световната здравна организация заради липсата на адекватна информация относно разпространението на Covid-19. По официални данни има 110 случая и два смъртни случая, но вероятно заболелите са хиляди. Кайро не отговаря на критиките от притеснение, че от паника и отлив на туристически и инвестиционен интерес.
COVID-19: Доброволци в САЩ тестват първите ваксини
Турция едва преди няколко дни се появи на картата на Covid-19 с регистриране на първи случай на инфектиран гражданин. Анкара обаче подготви обществото с медийна кампания за взимане на мерки и поддържане на лична хигиена. На някои места са разположени апарати за стерилизация и хигиенизиране на ръце. Като част от новите мерки, турските власти обявиха спиране на общите молитви в джамиите из страната. Към момента има регистрирани 18 случая на инфектирани с коронавируса.
Governments across the Middle East have imposed a national lockdown, temporarily closing entertainment centers and events amid further travel restrictions, in an attempt to combat #coronavirus. Follow our live coverage for the latest updates in the region https://t.co/e8cyzhpaPM
— Arab News (@arabnews) March 15, 2020
Други държави в Близкия изток също въведоха мерки. Йордания, където има 16 случая на инфектирани, наложи карантина за всички пристигащи за 14 дни, докато Оман спря петъчните молитви в страната. В Кувейт също има спиране на молитви, след като общият брой на инфектирани достигна 123. Катар затвори заведения и масови прояви – същото направи и Мароко. В Бахрейн беше регистриран първи смъртен случай заради коронавируса, докато в Саудитска Арабия мерките стават все по-тежки. Освен че ограни достъпа до най-свещеното за исляма място за поклонение, Кааба, Рияд наложи рестрикции за чужденци, влизащи в страната и за онези, които се намират в момента в кралството, след като бяха регистрирани 118 случая на Covid-19. Страхът от разпространение на коронавируса идва на фона на срив в договорките с Русия относно добива на петрол. Москва реши да се изтегли от OPEC+ преди дни, което означава, че в момента пазарът на горивата е „всеки за всеки“, а цените ще падат. Саудитска Арабия се притеснява, че вирусът може да доведе до мерки в петролната индустрия, което ще е удар за всички страни, износителки на петрол.
Една от най-важните джамии в исляма – тази в Йерусалим – беше затворена от палестинските власти заради коронавируса. Подобни мерки бяха предприети и на Стената на плача, където Израел въведе рестрикции да се молят най-много десет души по едно и също време. Съдебният процес срещу премиера Бенямин Нетаняху по тежки обвинения в корупция, който трябваше да започне тази седмица, беше отложен за два месеца поради ограниченията за публични събирания.
Рязко увеличаване на заразените с COVID-19 в Турция
На фона на политическа криза и масови демонстрации от миналият октомври насам, в Ирак беше обявено спирането на работа в столицата Багдад. Обмисля се блокиране на един от свещените градове в страната, Наджаф, като ще бъдат допускани само жители на града. Тридневен полицейски час беше наложен в Кербала и провинциите Ди Кар и Салах ад Дин. До този момент има десет смъртни случая и обявени 110 инфектирани, но според местни наблюдатели заболелите са много повече. Най-много инфектирани има сред граждани, пътували до Иран. Въпреки всички опасения, правителството в Багдад така и не спря пътуванията да Техеран и така увеличи риска от разпространение на коронавируса. Ливан, който също обяви извънредно положение, също до последния момент отказваше да спре полетите до Иран.
#BREAKING Iran reports 113 new #coronavirus deaths, raising total to 724 pic.twitter.com/JpEVcpZKPQ
— AFP news agency (@AFP) March 15, 2020
Най-тежко остава положението в Иран, където смъртните случаи достигнаха 700, а общият брой на инфектирани премина 14 000. Световната здравна организация критикува правителството в Техеран заради липсата на достъпна информация и прикриването на реалният брой смъртни случаи. В началото на месец март зачестиха и новините за разпространение на Covid-19 в Сирия през про-иранските милиции, разположени в Източна Сирия. Иранци се сражават и в Идлиб, където руските сили въведоха допълнителни мерки за възпиране на потенциално инфектиране. Руското командване дори разпореди изтегляне на сили от бази, в които се намират и иранци. До този момент сирийският режим отрича да има случаи на заболели с коронавируса, но тези твърдения бяха оспорени многократно.
Кризата с Covid-19 се отрази не само на обществената сигурност и стабилност в Близкия изток, но засегна и планирани международни военни учения. Така например, американската армия обяви, че ще намали размера и обхвата на учението „Африкански лъв“, провеждано с Мароко, Тунис и Сенегал, за да сведе до минимум излагането на членове силите за сигурност на САЩ и на партньорски държави. Страховете в НАТО също се засилиха, след като в Афганистан се появиха съмнения за инфектирани италиански и американски войници, патрулирали в близост до иранската граница. Алиансът обяви, че тестовете за негативни, но ще бъдат въведени мерки, за да се подсигурят силите на терен, сред които е и българският контингент. Пандемията с коронавируса идва в момент на неясно бъдеще за Афганистан, след като наскоро беше постигнато споразумение с талибаните, нарушено само ден по-късно. В момента натовските сили продължават да предоставят помощ на правителството в Кабул.
България забранява влизането на граждани, пристигащи от рискови страни
Военно напрежение на фона на Covid-19 продължава и между САЩ и Иран. През последната седмица загинаха двама американски войници и един британец при обстрел по иракската база Кемп Таджи. Извършителят, милиция, спонсорирана от Иран, обстреля американските сили в тази база и по-късно, а американската армия извърши редица удари по про-ирански сили в Ирак и Сирия. Страховете, че Иран може да използва кризата с Covid-19, за да атакува американски сили в Ирак и така да измести фокуса от проблемите в Техеран, се засилват. Според международни наблюдатели, напрежението в Близкия изток ще се засилва заедно с разпространението на вируса.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.
Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!
НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП
ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!