М олекулярни биолози от Германия установиха, че коронавирусът блокира работата на гени, свързани с работата на вродения имунитет и производството на интерферони – антивирусни протеинови молекули, когато попадне в чревните клетки.
Резултатите от техните експерименти са публикувани в електронната библиотека bioRxiv.
COVID-19: Вече не е нужно да правите това, за да се предпазите
„Нашите експерименти показват, че вирусът SARS-CoV-2 потиска имунния отговор в незрели ентероцити, първичните клетки на човешкото черво. Това му позволява да се размножава и разпространява в тялото, а също така
превръща храносмилателната система в резервоар за възпаление”,
пишат изследователите.
Според сегашните разбирания инфекцията с вируса SARS-CoV-2 води до тежки нарушения в имунната система, масивно възпаление, образуване на микротромби и други проблеми, които сами по себе си застрашават живота на пациента. Сега учените се опитват да разберат защо възникват и как да предотвратят тяхното развитие.
Рекорден брой случаи на COVID-19 и рекорден брой починали
Група молекулярни биолози, ръководена от Меган Щанифър от университета в Хайделберг, разкриха
неочаквания ефект, който коронавирусът има върху вродената имунна система на човека
и червата му, изучавайки как се размножава в модел, имитиращ структурата на тънките черва.
Учените са изследвали какви видове чревни клетки заразява SARS-CoV-2 и до какви последици води проникването на вируса в тях. Първоначално биолозите са очаквали, че вероятността от инфекция и броят на засегнатите клетки ще зависи от нивото на активност на гена ACE2, който коронавирусът използва за проникване в белодробната тъкан. Това обаче не се потвърдило.
Храните, с които да се предпазим от COVID-19 през зимата
Последващите наблюдения показали, че проникването на вируса е довело до обратното – активността на този ген е намаляла, причините за което все още не са ясни. Освен това проникването на вируса води до спиране на редица гени, свързани с реакцията на клетките към интерферони – сложни протеинови молекули, които едновременно са способни да неутрализират вирусните частици и в същото време да активират имунитета във вече заразени и все още здрави клетки.
Подобна характеристика на SARS-CoV-2, както предполагат учените, позволява на този вирус да се размножава в червата за много дълго време
и да прониква в други области на тялото, както и да създава благоприятни условия за съществуването му в храносмилателната система.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!