О тказ за самоизолация, ако такава бъде поискана от властите, от днес ще бъде смятан за незаконен акт в Англия и ще се налагат глоби до 10 000 паунда. Проучване показва, че само 18 процента от хората със симптоми на коронавирус са се самоизолирали досега, съобщава БНР.
Лекарство за COVID-19 вече се продава в Москва
Всеки, който е с положителна проба за COVID-19 или е бил информиран, че е бил в близък контакт с някой с положителна проба, сега е задължен да се самоизолира.
Първоначалната глоба при отказ ще бъде 1000 паунда и може да достигне 10 000 при повторен отказ или друго сериозно нарушение на разпоредбите.
Полицията ще разполага с правомощия да извършва необходимите проверки. Хората с ниски доходи, които не могат да работят и не могат да имат доходи, докато са в самоизолация, ще получат помощ в размер на 500 паунда.
Министърът на вътрешните работи Прити Пател заяви, че новите глоби са ясен знак, че министрите "няма да позволят на онези, които нарушават правилата, да анулират постигнатия с много труд напредък на спазващото законите мнозинство".
Втора вълна на COVID-19 в Европа, СЗО: Не спазвате мерките
А министърът на здравеопазването Мат Ханкок посочи, че правителството няма да се поколебае да наложи допълнителни мерки, ако случаите на заразяване продължат да се увеличават.
Втора вълна на COVID-19: Какво се случва в Мадрид
А в Мадрид пък въведоха по-строги ограничителни мерки срещу разпространението на коронавируса. Над един милион жители на автономната област вече не могат да напускат кварталите си, освен ако е абсолютно наложително, след като днес беше разширен обхватът на противоепидемичните ограничения, предаде "Франс прес".
От тази сутрин ограниченията започват да важат за още 167 000 душ. Те могат да напускат кварталите си само за ходене на работа, посещение при лекар или водене на децата на училище. В рамките на квартала си обаче ще могат да се движат свободно.
Спазването на мерките се следи от полицаи, които правят внезапни проверки.
От една седмица такива ограничения вече важат за над 850 000 души, особено в бедни райони в южната част на испанската столица, където все по-често се организират протести срещу коронавирусните ограничения.
Ковид-19: 500 ученици и 40 учители под карантина
Мерките вече засягат около 15 процента от живеещите в района на Мадрид 6,6 милиона души. Централното правителство обаче смята, че те са недостатъчни и заплашва да наложи допълнителни, ако местните власти не го направят сами. В
Испания решенията в здравеопазването се вземат от областите.
В Испания са регистрирани над 700 000 заразени и над 31 000 починали от новия коронавирус. Мадрид е епицентърът на втората вълна на епидемията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!