И талия отново постави нежелан от никого рекорд. Отчете най-високият в Европа брой на смъртните случаи от коронавирус, след като здравната система отново не успя да защити възрастните и правителството се забави с налагането на нови ограничения.
Това не трябваше да се случва. Италия беше първата западна страна, върху която се стовари Ковид-19 и след огромна вълна от смъртни случаи, тя постави заразата под контрол. Италия имаше достатъчно време и опит, преди през есента да удари втората вълна на заразата. Тя регистрира новите големи огнища на коронавируса след Испания, Франция и Германия. И въпреки това вирусът се разпространи бързо и повсеместно и Италия отбеляза близо 29 000 смъртни случая от 1 септември насам.
"Очевидно трябва да помисли защо се случва това", заяви пред държавната телевизия Гуидо Раси, бивш изпълнителен директор на Европейската фармацевтична агенция, след като Италия отбеляза рекорден за цялото време на пандемията брой от 993 смъртни случая за един ден. "Тази цифра, от близо 1000 починали за 24 часа, е много над средните показатели за Европа".
В събота Италия регистрира още 649 жертви, с което официалният им брой достигна 64 036. Като се има предвид, че официалните данни на британското правителство тогава бяха за 64 024 смъртни случая, Италия изпревари Великобритания, макар че данните на университета "Джонс Хопкинс" късно в събота все още показваха, че Великобритания е водеща в Европа с 64 123 починали. Смята се, че и двете числа са много по-ниски от реалните поради пропуснати случаи на заразяване, ограничени тестове и различни критерии при броенето.
Италия поведе в тази позорна класация, въпреки че има 6 милиона жители по-малко от 66-те милиона във Великобритания, като изостава само след далеч по-големите САЩ, Бразилия, Индия и Мексико. Според преброяването на "Джонс Хопкинс", Италия има най-голям брой смъртни случаи на 100 000 жители сред най-засегнатите страни.
Здравните експерти посочват, че Италия е на второ място по застаряване на населението след Япония, а възрастните са най-уязвими към вируса. Средната възраст на жертвите в Италия се колебае около 80 години, освен това 65 на сто от починалите от Ковид-19 в Италия са имали три или повече здравословни проблема, преди да дадат позитивен тест, например високо кръвно или диабет според италианския Висш здравен институт.
Но това не обяснява пълната картина. Германия има подобно като възрастова характеристика население, но жертвите й са една трета от тези в Италия и то при по-голямо население от 83 милиона. Германия отбеляза в петък рекорден брой смъртни случаи - 598, а общо починалите са 21 500. Анализаторите посочват, че в дългосрочен план Германия има по-високи разходи на глава от населението за здравеопазване, което е довело до по-висок капацитет на интензивните отделения, по-добри възможности за тестване и проследяване и по-добро съотношение на лекарите и сестрите към общия брой на населението. Но освен това тази есен Германия по-рано наложи ограничителни мерки, те бяха по-строги, а сега ги затегна.
"Ако успеете да действате по-бързо, дори и мерките да са малко по-леки, те работят по-добре, отколкото резки действия малко по-късно или прекалено късно", заяви Матео Вила, изследовател в Института за международни политически изследвания, базиран в Милано център за анализи. Според него Италия е чакала прекалено дълго, след като броят на случаите на заразяване започна да нараства през септември и октомври, преди да наложи ограничения и не е подсилила достатъчно медицинската си система по време на лятната пауза. "Ако погледнете Франция и Великобритания, ще видите, че Италия се справи много по-зле", заяви той. "А ако погледнете към сравнимо население със сходни демографски характеристики, каквото е германското, Италия се справи много по-зле".
С опасенията, че съвсем скоро предстои още една вълна от случаи на заразяване, имайки предвид ходенето на гости по Коледа и зимния грипен сезон, мнозина се чудят колко още хора ще умрат.
Лекари обвиниха системните проблеми с италианската здравна система, особено в най-тежко засегнатия регион Ломбардия, за липсата на адекватна реакция. Те посочиха повишаването на броя на частните болници в Ломбардия през последните години за сметка на държавните. Изтичането на мозъци и бюрократичните спънки доведоха до по-малко доктори, започващи практика, а общопрактикуващите лекари се оплакаха от липса на подкрепа, въпреки че са гръбнакът на системата. Близо 80 000 италиански здравни работници бяха заразени, а 255 лекари умряха.
"Поискахме налагане на карантина в началото на ноември, защото ситуацията в болниците вече беше трудна", казва д-р Филипо Анели, ръководител на лекарската асоциация на страната. "През пролетта видяхме, че това работи и ни позволи да се измъкнем от хватката на Ковид. Ако това беше направено, днес вероятно цифрите щяха да спадат". Но през есента италианското правителство се противопостави на повторното налагане на национална карантина, знаейки какво опустошителното отражение би имала тя за икономиката, която тъкмо започваше да се съживява след пролетното спиране. Вместо това на 3 ноември правителството раздели страната на три рискови зони с различни ограничения. Но към този момент броят на заразените се беше удвоявал всяка седмица от близо месец и болниците в Милано и Неапол вече бяха претоварени.
Освен това Италия беше зле подготвена в началото на пандемията. Тя имаше по-малко легла в интензивните отделения на глава от населението от средното за развитите страни. А през последните седмици журналистически разследвания отбелязаха, че Италия не е осъвременявала плана си за подготовка за грипна пандемия от 2006 г., което може би обяснява първоначалния недостиг на защитна екипировка и хаотичната първа реакция на пандемията. Доклад на Световната здравна организация, който беше публикуван и след това незабавно свален от сайта на СЗО, отбеляза, че италианският план от 2006 г. просто е бил "препотвърден през 2017 г.", без да се осъвременява. Докладът посочва, че планът е бил "по-скоро теоретичен, отколкото практически" и при появата на Ковид-19 всичко се е объркало.
"Неподготвени за подобен поток от тежко болни пациенти, първоначалната реакция на болниците беше импровизирана, хаотична и креативна", се казваше в доклада. Здравната агенция на ООН заяви, че е свалила доклада, защото е съдържал "неточности и несъответствия", а след това е решила да не го публикува отново, защото е разработила други начини за оценка на реакцията на страните.
Освен това Италия се класира на 31-во място между Индонезия и Полша в проведено през 2019 г. проучване на 195 държави, съставено от Глобалния индекс за здравна сигурност, който оценява способностите им за реагиране на пандемия или друга здравна криза. Италия е отбелязала особено лоши резултати в реакцията на извънредни ситуации, подготвеността и комуникацията със здравни работници по време на криза.
Представители на правителството признават, че са били хванати неподготвени, но защитават категорично реакцията си на повторната поява на болестта като научнообоснована и пропорционална с цел да се предотврати колапс на икономиката. В четвъртък Доменико Аркури, специален комисар по свързаните с коронавируса въпроси, заяви, че въведените през ноември ограничения изправят кривата на заразяването. "Дневният брой на заразените намалява, броят на приетите в болница намалява, броят на хората, които, за нещастие, са приети в интензивни отделения, намалява", каза Аркури.
Това е слабо утешение за Марчела Пола, която на 6 декември обяви смъртта на 90-годишната си леля, казвайки, че тя се е заразила с коронавируса в болница през октомври след усложнения, последвали ангиопластика. "Леля ми беше силна, с трентинска жилка", написа Пола, обяснявайки публикуваната изключителна снимка на леля си. На направената тази година снимка тя се е изправила на гимнастически халки. "Искам да я помня такава, макар че ме измъчва мисълта за нея и толкова много други, умиращи сами и след това поставени в чувал за трупове".
Италия ще забрани празнуването на Нова година навън
Сблъсъци на протест срещу мерките против COVID-19 в Италия
Заразените с коронавируса са 1,5 милиона, сочат нови данни от Италия
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!