13

З а години напред коронавирусът ще промени начина, по който пазаруваме, пътуваме и работим.

Всеки икономически шок оставя наследство. Смъртоноснният коронавирус няма да бъде по-различен, пише в своя статия Bloomberg.

Испански специалист: Лекарите знаят как да се справят с коронавируса

Голямата депресия стимулира отношението "няма не искам", което определя моделите на потребителите в продължение на десетилетия. Хиперинфлацията във Ваймарската република все още преследва германската политика.

Финансовата криза в Азия остави региона в ситуация на най-голямото натрупване от валута в света. Съвсем наскоро световната финансова криза през 2008 г. предизвика стопиране на зрелите демокрации, което все още отеква, а работниците са с ниски приходи от заплати през десетилетието оттогава.

COVID-19: Китай си отдъхва, 83% са оздравели

Този път спешна е ситуацията за общественото здраве,

която разтърсва световната икономика. Само за няколко седмици за хората в засегнатите райони стана привично да носят маски, да се запасяват с най-необходимото, да отменят социални и бизнес събирания, да зачеркват планове за пътуване и да работят от вкъщи. Дори държави със сравнително малко случаи вземат много от тези предпазни мерки.

Ще бъдат ли отложени матурите заради коронавируса

Следите от подобни навици ще траят дълго,

след като блокирането заради вируса отпадне, действайки като спирачки при поискване. От страна на предлагането, международните производители са принудени да преосмислят къде да купуват и произвеждат своите стоки - ускорявайки промяната след търговската война между САЩ и Китай, ще бъдат изложени на риска да разчитат на един източник за компоненти.

Танева: Няма място за паника, не пазарувайте излишно

В света на белите якички работните места са увеличили опциите за работа от разстояние и промени – възвестявайки нова ера, в която работата от дома е все по-голяма част от обичайния график на хората.

"След като бъдат създадени ефективни политики за работа от дома, те вероятно ще се запазят", казва Карън Харис, управляващ директор на консултантската група Bain’s Macro Trends Group в Ню Йорк.

Нови случаи на COVID-19 в България, заразените вече са 43

Университетите, ужилени от забрани за пътуване, ще разнообразят чуждестранната си студентска база и училищата ще трябва да бъдат по-добре подготвени да продължават да работят онлайн, когато прекъсванията налагат затварянето им.

Туристическият сектор е свидетел на най-драстичния удар,

тъй като полетите, круизите, хотелите и мрежата на бизнеса, които се хранят от сектора, се борят за оцеляване. Докато туристите без съмнение няма да искат да изследват света и да се отпуснат отново на плаж, може да отнеме известно време, преди да се възстанови индустрията, която наема около един на всеки 10 души.

Пустите улици на шумната доскоро Италия

Вирусът също обърна перспективите на икономическата политика и създаде нови приоритети.

Централните банки отново са в авариен режим, докато правителствата копаят все по-дълбоко, за да намерят пари за подпомагане на затруднените сектори. Хигиената засилва правителствените и корпоративните програми - например Сингапур вече планира да въведе задължителни стандарти за почистване.

"Това избухване на епидемия е безпрецедентно по отношение на характера си на несигурност и свързаното с него социално и икономическо въздействие", казва Казуо Мома, който преди време ръководеше паричната политика в Банката на Япония. 

По 1000 лв. на месец за всички медицински лица, борещи се с коронавируса

"По-строгият контрол на границите, по-широкото застрахователно покритие и трайните промени в моделите на работа и пътуване до работа са само част от микроикономическите промени, които ще останат дълго след вируса", посочва още той.

В Китай,

където вирусът за първи път изригна в Ухан в края на миналта година, върховният законодателен орган вече наложи пълна забрана за търговия и консумация на диви животни на фона на предупрежденията на учените, че смъртоносният коронавирус е мигрирал от животни към хора. Очакват се допълнителни строги хигиенни правила, които ще ускорят пренасочване на предпазливите потребители към онлайн пазаруването, подобно на това как епидемията от САРС от 2003 г. промени навиците на пазаруване на хората към избягване на търговските центрове.

Анализ на Bain & Company установи, че в Китай ще се забележат ясно изразени незабавни промени в здравеопазването, тъй като все повече и повече рудиментарни проверки се извършват по онлайн канали, за да се избегне рискът от замърсяване в препълнени чакални и отделения.

Десетки българи блокирани на границата между Сърбия и Хърватия

Правителствата могат да похарчат много повече за здравеопазване, за да избегнат огромните разходи, свързани с епидемиите, сочи нов документ за макроикономическото въздействие на вируса, публикуван от институцията Brookings и в съавторство с Уоруик Маккибин и Рошен Фернандо от Австралийския национален университет.

"Глобалната общност би трябвало да инвестира много повече за превенция в бедните страни", казва Маккибин. Той също беше съавтор на предишен документ, според който епидемията от САРС през 2003 г. е струвала 40 милиарда долара на световната икономика.

Кои обекти работят и кои не по време на извънредно положение

Тъй като никой не знае как ще се развива вирусът или каква ще бъде крайната цена за икономиката и хората, икономистите предупреждават срещу конкретни прогнози. Възможно е голяма част от засегнатите сфери да се върнат към нормална активност, след като избухналата епидемия бъде овладяна, е мнението на нобеловия лауреат Едмънд Фелпс от Колумбийския университет.

"Мисля, че повечето фирми и със сигурност огромните компании в САЩ и на други места няма да пропуснат да се върнат към нормалните бизнес практики", коментира той.

Икономисти като Пол Шиърд, старши сътрудник на Училището Кенеди на Харвардския университет, също предупреждават, че тъй като няма два еднакви икономически шока, далеч не е сигурно какво наследство ще остави този.

Фабрицио Пагани, бивш съветник на министър-председателя на Италия, използва предишни шокове за ориентиране.

"Шокът при доставката на петрол през 70-те години доведе до първите усилия за енергоспестяване и ефективност", казва той. 

"Шокът от търсенето, определен от голямата финансова криза, беше основание за нова, доста радикална регулаторна рамка в банковия и финансовия сектор".

Този път той очаква промени във всичко - от онлайн училища и дистанционно обучение до индустриална стратегия, когато съществуващите бизнес модели се преработят.

Катрин Джъдж, експерт по финансови пазари и регулиране в Колумбийския университет, казва, че американската банкова катастрофа през 2008 г. е оставила дълбоки белези, като подхранва разделителната политика и намалява нивата на жилищна собственост. Настоящата криза също ще има отражение.

"Дългите дискусии за това как да се обнови системата на здравеопазването в САЩ може да се възползват от обновеното чувство за неотложност, което да позволи структурни промени".

Как ще се отрази това на политическата сцена ще бъде ключово.

Номинираният от демократите за кандидат президент Джо Байдън прави план, който ще се основава на Закона за достъпни грижи на Барак Обама. Междувременно президентът Доналд Тръмп понижава риска за американската икономика, създаден от коронавируса, и се стреми да хвърли вина за пандемията върху други страни за това, което той нарече "чужд вирус".

Джеймс Баутън, който десетилетия е служил в Международния валутен фонд, включително като историк на фонда, посочва срива в Южна Корея и Индонезия като катализатор на промяната, при условие че правителствата действат.

"Само при криза правитествата са способни да обединят хората да приемат необходими, но болезнени реформи. 
Всяка криза всъщност е и възможност", каза той. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 13
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

13 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Секс предизвика алергия към ядки на жена

Любопитно Преди 3 часа

За странния медицински случай може да прочетете в следващите редове

Зоран Миланович печели президентските избори в Хърватия

Зоран Миланович печели президентските избори в Хърватия

Свят Преди 4 часа

Миланович бе близо до победата още на първия тур

Километрично задръстване на пътя Банско - Благоевград

Километрично задръстване на пътя Банско - Благоевград

България Преди 9 часа

Допълнително обстановката е усложнена от силен снеговалеж

Заради безводието в Плевен: Протест блокира пътя за София

Заради безводието в Плевен: Протест блокира пътя за София

България Преди 9 часа

Жителите настояват за трайно решение на проблема

"Демокрация, права и свободи-ДПС" заяви готовност да преговаря за правителство

"Демокрация, права и свободи-ДПС" заяви готовност да преговаря за правителство

България Преди 10 часа

Дискутирани бяха условията за подкрепа от страна на парламентарната група на ДПС-ДПС

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп: „Навсякъде има смърт“

Свят Преди 11 часа

Новоизбраният президент на САЩ нарече властите в Калифорния „некомпетентни“

<p>Земетресение разтърси Мексико</p>

Земетресение разтърси Мексико

Свят Преди 12 часа

Трусът е бил с епицентър на 8 километра от Коалкоман де Васкес Паларес, община с население около 20 000 души

Всичко, което трябва да знаете за решението на Meta и fact-checking

Всичко, което трябва да знаете за решението на Meta и fact-checking

Свят Преди 12 часа

Платформите на Meta - Facebook, Instagram и Threads, са с близо 4 милиарда потребители по света

<p>БСП решава днес дали ще участва в кабинет</p>

БСП решава днес дали ще участва в кабинет

България Преди 13 часа

Преди дни Изпълнителната комисия на ГЕРБ възложи на Преговорния екип да продължи преговорите с БСП – Обединена левица и ИТН за съставяне на редовно правителство

<p>Бури, сняг и студ сковаха Гърция</p>

Бури, сняг и студ сковаха Гърция

Свят Преди 13 часа

Обилен снеговалеж вече е започнал във Флорина, Северна Гърция

Руският петролен танкер „Евентин“ близо до бреговете на германския остров Рюген

Германия спаси танкер от „сенчестия флот“ на Русия

Свят Преди 14 часа

„Евентин“ е получил повреда в двигателя в петък и е дрейфувал в Балтийско море, преди да бъде обезопасен

<p>Трагедия в Чехия: 6 жертви на пожар</p>

Трагедия в Чехия: 6 жертви на пожар

Свят Преди 14 часа

Пожарникарите са евакуирали около 30 души от ресторанта и съседния жилищен блок

<p>Внимание! Голяма <span style="color:#ff0000;">опасност от лавини</span> в Пирин</p>

Внимание! Голяма опасност от лавини в Пирин

България Преди 15 часа

От Планинската спасителна служба призоваха туристите да се съобразяват със зимните условия

Проход "Шипка"

България в „снежен капан“: Тежка пътна обстановка на АМ „Тракия“

България Преди 15 часа

Каква е обстановката в страната след обилния снеговалеж

<p>Пеевски: Ако държавата не може да спаси предприятие, какво може</p>

Делян Пеевски: Ако една държава не може да спаси едно предприятие, с какво може да се справи

България Преди 16 часа

Необходимо е правителството, независимо дали е служебно или редовно, да има конкретен план за подкрепа на производства в затруднение, заради високите цени на енергията

<p>Един загинал и двама ранени при пожари у нас</p>

Един загинал и двама ранени при пожари у нас

България Преди 16 часа

Общо 52 пожара са били потушени за изминалото денонощие