В Русия започна третият етап на тестване на ваксината срещу COVID-19 "Спутник V".
Според Денис Логунов, заместник-директор на изследователския център "Гамалея", скоро ваксината може да бъде приложена на първите доброволци, като наблюденията ще продължат година и половина.
"Няколко центъра са отворени, ваксината е доставена в тези центрове и третата фаза от клиничните изпитвания ще започне през следващите дни", каза Логунов в ефира на канал "Русия 24", цитиран от "Vesti.ru".
Също така, според него, в близко бъдеще ще бъдат публикувани резултатите от вече проведени проучвания, свързани с ваксината.
Защо руската ваксина не може да се използва в Европа
Логунов допълни, че на 10-12 септември център "Гамалея" очаква да получи разрешение за масова употреба. След това ще бъде възможно да се стартира ваксиниране първо на гражданите от рисковите групи.
Денис Логунов подчерта, че всеки лекар, работил по ваксината, е тествал лекарството върху себе си. "Производителят гарантира неговата безопасност", увери той.
В същото време, според експерта, в хода на масовата ваксинация, всеки трябва сам да реши дали да бъде ваксиниран или не.
Русия започна производството на ваксината срещу COVID-19
Министерството на здравеопазването на Русия регистрира първата в света ваксина за профилактика на COVID-19, разработена от Изследователския център "Гамалея" в сътрудничество с Руския фонд за директни инвестиции.
По-рано руският министър на здравеопазването Михаил Мурашко заяви, че първите доставки на пратки от руската ваксина срещу COVID-19, наречена "Спутник V" ще започнат през септември.
Според него обемите на производство ще се увеличат до края на тази есен.
"На първо място ваксините ще бъдат доставяни за медицински работници и учители. Ваксинацията ще бъде напълно безплатна и доброволна", уточни министърът.
"Руската ваксина може да е опасна" - какво казват учени и експерти по цял свят
Учените в страната са събрали над 2500 доброволци за продължаване на проучванията на ваксината. Общо в тестването на ваксината ще се включат над 40 хиляди души.
Ръководителят на Руския фонд за директни инвестиции Кирил Дмитриев съобщи, че фондът е получил заявления от повече от 20 държави, като са направени поръчки за купуване на над един милиард дози от ваксината.
Русия се е съгласила да произвежда ваксини в пет страни, което ще й позволи да произвежда до 500 милиона дози годишно.
Министър Ангелов: Ваксината срещу COVID-19 ще е безплатна
ЕС подписа договор с Астра Зенека за ваксина срещу коронавируса
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!