Р усия съобщи за 799 смъртни случая, свързани с коронавирус в четвъртък, рекордно високо ниво, което достигна три пъти през последния месец на фона на скок на случаите на "Делта" щама, съобщава Ройтрс.
Работната група за коронавирус също потвърди 23 270 нови случая на COVID-19 през последните 24 часа, включително 3 356 в Москва. Русия е съобщила за общо 6 218 502 случая от началото на пандемията.
Вече над 35 милиона души в 146-милионна Русия са получили поне по една доза ваксина срещу COVID-19.
За седмица броят на ваксинираните нарасна с повече от два милиона, пише в. "Росийская газета", като цитира последни данни на здравното министерство.
Картината впрочем е много пъстра: медиците в Москва имунизират по над 60 000 души дневно, а заедно с Московска област - почти 100 000, докато има региони, отчитащи едва по няколко десетки.
Редица области са ускорили темпото тройно. Чечения дори е заявила, че първа в страната е постигнала колективен имунитет - там са ваксинирани вече 60 процента от населението.
С оглед разпространението на по-заразния вариант "Делта" обаче специалистите вдигнаха летвата: за колективна защита сега трябва да се имунизират 80%. Според вицепремиера Татяна Голикова задачата е това ниво да се осигури в Русия до ноември.
Но ако не ускорим нещата, за ваксиниране на цялото пълнолетно население ще потрябва повече от година, а в изоставащите региони - и повече от две, посочва московският официоз.
Основният фактор, забавящ кампанията, са нагласите сред хората. Световният опит сочи: щом броят на ваксинираните стигне 50%, темповете спадат на практика във всички страни. Но пандемията се проточва, човек трудно би я "изчакал да отмине" примерно на вилата. "Всички ние или ще се ваксинираме, или ще преболедуваме", гласи оценка на Анна Попова, шеф на федералната служба "Роспотребнадзор".
Затова различните страни вземат различни мерки, за да увеличат групата на инжектираните. Къде с повече твърдост, къде по-меко, но днес и най-добронамерените правителства в традиционно толерантна Европа все по-активно затягат гайките, отбелязва вестникът.
"Запази ли се твърде ниското темпо на ваксинация в цял свят, ще се борим с коронавируса и през 2022 г., чак тогава ще се появи шанс да я приключим. Ако процесът бъде ускорен, пандемията ще свърши много по-бързо", изтъква руският вирусолог Александър Семьонов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!