Е динствената област, в която положението с коронавируса все още е под контрол, е Търговище. Почти цялата страна обаче е в критичната червена зона. В София 14-дневната заболеваемост вече е 484 души на 100 000. Най- сериозна е ситуацията в Плевен, където данните са за 553-ма заразени на 100 000, а в Кюстендил - те са 538, информира NOVA.
На този фон рязко се е увеличил броят на пациентите, които се лекуват от COVID-19 в болница. Леглата се запълват все по-бързо, а екипите на Спешна помощ работят извънредно.
Александровска болница е сред лечебните заведения, в които се лекуват най-много пациенти с коронавирус. Натискът става все по-голям, като започва да се запълва и капацитетът на останалите големи столични болници.
Броят на хоспитализираните постепенно доближава нивата от месец ноември, когато болниците бяха изправени пред сериозни изпитания. Увеличават се и повикванията на спешния телефон 112, на който все повече хора със симптоми на COVID-19 търсят медицинска помощ.
Телефоните на столичната Спешна помощ прегряват, а екипите отново са принудени да дават извънредни дежурства.
"През последните 1-2 седмици се увеличиха чувствително адресите за болни с коронавирус. Ако няма свободни екипи, няма кой да поеме тези адреси", каза Ива Кацарова.
Приоритет са хората с по-сериозни оплаквания. Не липсват и пациенти, които злоупотребяват, за да дойде линейка.
"Тези, които не са толкова спешни, биха могли да бъдат отложени с малко време, но истински спешните се поемат веднага. Когато има тежест в гърдите и силен задух, това е доста приоритетно”, обясни още Кацарова.
В София в болница се лекуват повече от 1 600 пациенти. В интензивни отделения са 191 души.
"От няколко дни отчетливо имаме увеличение на пациентите, които са преминали или които са хоспитализирани с COVID-19", коментира директорът на болница „Александровска” проф. Борис Богов, цитиран от NOVA.
Шефът на Столичната здравна инспекция успокоява, че засега болничната система в София се справя. Очакванията обаче са за ръст на хоспитализираните.
"Вирусът атакува все повече млади хора. Вече има случаи на хора, които директно влизат в интензивните сектори", каза д-р Данчо Пенчев.
Прогнозата на проф. Богов е за силна трета вълна, която отново ще постави под изпитание здравната система.
"Много се надявам да не достигнем пика от ноември, но не съм голям оптимист в това отношение", посочи той.
Очакванията са и за недостиг на свободни легла в някои болници. "От сутринта имам обаждания за пациенти, които са били „отбивани” от едно или друго лечебно заведение", коментира проф. Богов.
В болница "Пирогов" са приети повече от 300 пациенти с коронавирус.
Уверението на здравните власти е, че лечебните заведения разполагат с достатъчно лични предпазни средства за персонала и медикаменти за лечението на пациентите с коронавирус.
Затягат мерките срещу COVID-19 в София и в тези градове
СРЗИ: Само тази ваксина за записалите се онлайн
МОН обявиха ще има ли общо затваряне на училищата
Ограничителни мерки на граничните пунктове с РС Македония
Проф. Божкова: Три сценария за коронавируса за Великден
Проф. Кантарджиев обясни защо е опасен британският вариант на COVID-19
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!