П рез последното денонощие с 16 965 теста у нас са установени 2803 нови случаи на коронавирус, съобщава Единният информационен портал. Така процентът на положителни проби намалява - от 18,38% до 16,52%.
Най-много заразени отново са открити в София-град - 662. Следват Варна с 250 и Пловдив с 244. Няма област без нови случаи, като най-малко са те отново във Видин - 18.
Общият брой на потвърдените случаи в България е 370 179, а 71 002 са активните.
Общият брой на починалите с коронавирус в България е 14 308, като през последното денонощие са починали 138 души.
10 271 са случаите на хора с COVID-19, които са настанени в болнични заведения в страната, от които 812 са в интензивни отделения. Излекувани са 284 869 души, от които 2 890 за последното денонощие.
Хората, поставени под карантина, досега са общо 1 033 669 души, от тях към момента активни под карантина са 54 972 души.
От медицинския персонал случаите на заразени са 12 505, сред които има 3 671 лекари, 4 217 медицински сестри, 2 035 санитари и 272 фелдшери.
Броят на поставените дози срещу COVID-19 в България вече са 567 396, като през изминалото денонощие 14 874 са новите регистрирани ваксинирани.
Къде има зелени коридори за ваксинация днес
В Университетската болница "Свети Иван Рилски" в София има два ваксинационни центъра. Единият беше отворен специално за лица над 65-годишна възраст. За него е необходимо предварително записване.
"В специализирания ни център за възрастни хора ваксинираме както с "АстраЗенека", така и с "Пфайзер". Хората определено искат РНК ваксини. В другия ни център имаме дози само от препарата на "АстраЗенека", обясни пред NOVA Павлина Манолкова.
В Регионалната здравна инспекция във Велико Търново ще се поставят ваксини срещу COVID-19 от 10 до 15 часа, в здравната инспекция в Ловеч - от 9 до 16 часа, информира БНР. .
Имунизация ще се прави и в Плевен с препарата на "АстраЗенека".
В Шумен с предимство днес ще са възрастни хора, те ще получат ваксина на "Модерна". От желаещите се изисква документ за самоличност и медицинска документация, с която разполагат.
По света
Институтът за заразни болести "Роберт Кох" съобщи, че новите случаи на коронавирус в Германия през последното денонощие са 24 097, а починалите - 246, предаде Ройтерс и БТА.
С това потвърдените случаи на заразяване надхвърлят 2 980 400, а смъртните случаи стават 78 249.
Световната здравна организация (СЗО) не препоръчва имунизирането срещу COVID-19 с две различни ваксини, когато се изискват две дози за пълна имунизация, предаде БТА.
Говорителката на организацията Маргарет Харис каза вчера за ДПА, че няма достатъчно данни за възможните рискове при поставяне на първа доза от ваксината на "АстраЗенека" и втора - от препарат на друга компания.
В изказването си Харис се позова на предварителна препоръка на експертна консултантска група от февруари. Според препоръката засега и двете дози трябва да са от една и съща ваксина. Експертите призоваха за допълнителни изследвания за проучване на съчетаното използване на ваксини.
В Германия има известен натиск да се прибегне до точно такава кръстосана ваксинация, тъй като хората под 60 години вече не се имунизират с ваксината на "АстраЗенека" поради риска от образуване на кръвни съсиреци.
Според здравния министър Йенс Шпан обаче на 2,2 милиона германци на възраст под 60 години вече е поставена първа доза от ваксината на "АстраЗенека" и въпросът сега е как тези хора ще получат пълна ваксинационна защита, за каквато е нужна втора доза.
Без достатъчно данни за възможните рискове не би трябвало да се извършва втора ваксинация с различна ваксина от използваната при първата, каза председателят на германската Фондация за защита на пациентите Ойген Бриш.
Постоянната комисия за ваксинацията (Stiko) препоръчва на хората, на които вече е поставена първа доза от ваксината на "АстраЗенека", да се поставя втора доза от ваксина на базата на информационна РНК - на Пфайзер"/ "Бионтех" или "Модерна", 12 седмици след първата. Решение за това обаче все още не е взето.
Американският фармацевтичен гигант "Пфайзер" и германският му партньор в разработването на първата ваксина срещу COVID-19, получила разрешение за спешно използване в САЩ, искат американските власти да позволят повече младежи да бъдат ваксинирани, предаде Асошиейтед прес и БТА.
Базираната в Ню Йорк компания и германската "Бионтех" поискаха от американската агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA) да разшири разрешението за спешно използване на тяхната ваксина и то да обхване и децата от 12- до 15-годишна възраст.
В средата на декември миналата година властите разрешиха двудозовата ваксина да се прилага на хора на възраст 16 години и нагоре.
"Пфайзер" и "Бионтех" казаха, че работят в тясно сътрудничество с американския регулаторен органи и регулаторите в други страни, за да получат колкото е възможно по-бързо разрешение за спешно използване или условно разрешение за деца от 12 до 15 години.
В изявление компаниите отбелязаха, че предварителните резултати до 31 март от късния етап на изпитване в тази възрастова група на ваксината са показали, че тя е безопасна и 100% ефективна при блокиране на инфекциите. Те посочват, че страничните ефекти са като тези при изпитването върху доброволци на възраст от 16 до 25 години: болка и подуване на мястото на инжектирането, умора, главоболие, температура и гадене.
Всички участници в изследването на 12- до 15-годишни доброволци ще бъдат наблюдавани в течение на две години след поставянето на втората доза за евентуални проблеми с безопасността и за да се определи колко дълго ваксината предпазва имунизираните.
ЕМА прави преглед на тази ваксина заради случаи на тромбоза
"АстраЗенека" ще се прилага с повишено внимание при жени под 60 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!