Г ерманският канцлер Ангела Меркел защити решението на Европейския съюз за съвместно набавяне на ваксини за COVID-19 за страните от блока, в момент, в който Съюзът е изправен пред сериозни критики заради закъснения в доставките за някои държави, съобщи Би Би Си (BBC).
Лидерите на ЕС ще проведат виртуална среща днес, за да обсъдят начините за увеличение на доставките на ваксини и подобряването на разпространението им в 27-те държави-членки. Натискът за доставки се увеличава, след като други страни, като Великобритания, постигнаха изключително бърза ваксинация.
Европейската комисия иска по-засилен контрол върху износа на ваксини от ЕС.
Подобен контрол може да повлияе на доставките за Обединеното кралство, чийто премиер Борис Джонсън предупреди да не се налагат „блокади”.
Виртуалната среща на върха идва на фона на третата вълна от коронавирусни инфекции, обхванала голяма част от континентална Европа. Държавите от ЕС бяха домакини на някои от най-смъртоносните огнища на пандемията, като Италия е регистрирала над 106 000 смъртни случая, Франция 93 000, Германия 75 000 и Испания 73 000.
И все пак последните данни показват, че са прилагани само 12,9 дози ваксина на 100 души в ЕС в сравнение с 44,7 във Великобритания и 37,2 в САЩ.
Европейската комисия обвини фармацевтичните компании – предимно „АстраЗенека” – за това, че не са доставили обещаните дози на ЕС.
Ваксини на „АстраЗенека” се произвеждат в Белгия и Нидерландия и се очаква Нидерландия да увеличи доставките за ЕС. Нрюксел заяви, че от над 40 млн. дози ваксина изнесен от ЕС през последните два месеца, 14 са изпратени във Великобритания.
Обединеното кралство и ЕС заявиха в сряда, че искат да „създадат ситуация, в която да печелят всички и да разширят предлагането на ваксини за всички”.
Какво каза Меркел?
Говорейки пред германски депутати германският канцлер каза, че ако някои членове на ЕС са имали доставки на ваксини, а други не, това би разклатило вътрешния пазар на ЕС из основи.
Но някои държави от ЕС, водени от Австрия, призовават за преразглеждане на метода на разпределение, след като не успяха да получат достатъчно дози по-рано тази година. „Ние сме в ситуация, в която някои държави-членки ще са ваксинирали своето население до началото или средата на май, докато за други това ще отнеме шест, осем или десет седмици по-дълго”, заяви австрийският канцлер Себастиан Курц миналата седмица. „Ние вярваме, че това е проблем”, добави той.
Ангела Меркел предупреди, че пандемията може да не приключи тази година. Според нея ЕС трябва да разчита на местно производство ваксини, тъй като „британските производствени обекти произвеждат за Великобритания, а САЩ не изнасят ваксини”.
„В същото време трябваше да се направи повече, за да се гарантира, че останалият свят също е снабден с ваксини, тъй като в противен случай ще се появяват нови мутации”, подчерта Меркел.
Какво планира ЕС?
По-строгият контрол на износа най-вероятно ще засегне страните износителки на ваксини, които имат по-високи нива на ваксинация от ЕС, като Великобритания и САЩ.
Основните критерии за предложените регламенти са „реципрочност” и „пропорционалност”:
- ЕС казва, че няма реципрочност, ако държава, която внася ваксини от ЕС, сама ограничи износа си, така че може да преразгледа износа за тази страна.
- Държавите-членки и Комисията също така ще разгледат състоянието на пандемията във въпросната страна, степента на ваксинация и доставките на ваксини.
Няма да има категорични забрани за износ, срещу което се противопоставят държави като Нидерландия и Белгия.
Ще бъде направена оценка на производителите на ваксини, за да се види дали изпълняват договора си с ЕС, въпреки, че не е предвиден специален алгоритъм.
Kомисарят по вътрешния пазар на ЕС Тиери Бретон настоя, че проблемите на блока са с „АстраЗенека”, а не с правителството на Великобритания. „Знам, че има известно напрежение ... но докато имаме прозрачност, мисля, че отношенията ще могат да се нормализират”, каза той.
Той обаче добави, че ако „АстраЗенека” е предоставила на ЕС договорените 120 милиона дози, страните членки биха били със същата скорост на ваксинация като Великобритания:
„Ние бяхме тежко наказани и просто искаме да разберем защо”.
„АстраЗенека” отрича да е нарушила договора си с ЕС.
Французин: ЕС не трябва да е „полезният идиот”
Джонсън: „Алчността” и „капитализмът” помогнаха на Великобритания
Борис Джонсън иска да предотврати "ваксинния национализъм"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!