Н а 27 януари 2020 година един 33-годишен мъж, служител на фирмата за доставка на автомобилни части "Webasto", пристига с колата си в Института за тропически болести към Мюнхенския университет. Веднага е приет в лабораторията за изследване, без въобще да влиза в чакалнята. Тази превантивна мярка изглежда необичайна - тъй като мъжът тъкмо е прекарал лек грип и само иска да разбере дали още е заразен. "Бях с пълен защитен костюм", спомня си Камила Роте днес. "Както се оказа, за щастие, съм била облечена правилно", отбелязва ръководителката на отделението за тропическа медицина, пишат от "Дойче веле".
Към този момент тя още не мисли за новото заболяване на белите дробове, появило се отскоро в Китай, макар една китайска колежка на пациента да била тествана положително за заболяването - но едва след завръщането си в родината. Освен това януари традиционно е месец на настинки и грип, т.е. причини за нервност няма.
По това време за новия вирус не се знае много - той дори още няма име. От китайския град Ухан се разпространяват драматични кадри от болниците, но това е някъде далеч. Камила Роте взима проба на мъжа и го изпраща вкъщи. Вечерта обаче ѝ се обаждат от отделението по микробиология на Бундесвера и ѝ съобщават, че става дума именно за новия вирус.
"Тогава вече се разтревожих"
Роте е наясно, че само китайската колежка би могла да зарази мъжа и започва да го разпитва. Той и други служители на фирмата "Webasto", трима от които са тествани положително на следващия ден, потвърждават, че жената изобщо не е имала симптоми на простуда - нито кашлица, нито хрема, нито прегракване по време на продължителните конференции и семинари. "Тогава вече се разтревожих", споделя лекарката.
Както се установява - китайската колежка се почувствала по-зле едва след завръщането си. По време на престоя си в Германия нямала никакви оплаквания.
Така Камила Роте стига до извода, че пренасянето на новото заболяване е възможно и без наличието на симптоми. Безпокои я и това, че китайката, донесла заразата, е била от Шанхай, а не от Ухан и всъщност не би могла да бъде засечена като преносител.
Роте незабавно информира здравните служби и споделя с колегите си познанията, малко по-късно публикува и статия в реномираното издание New England Journal of Medicine. Отзивите на нейните познати лекари, занимаващи се с инфекциозни болести, са положителни. Но като цяло по света се отнасят с недоверие към нейното откритие и го поставят под въпрос.
Нещо повече - китайската пациентка била разпитвана толкова пъти от различни инстанции, че накрая вече не била сигурна дали все пак не е имала някакви симптоми още в Германия. Държавни представители от Великобритания и Швеция определили допитването, извършено от Роте, като "погрешно", а това се оказало фатална заблуда. "Не се ядосах, но бях доста стъписана от това, че осъзнаването на този тривиален факт се оказа толкова трудно и че отказваха да ме чуят", споделя мюнхенската лекарка.
Вирусът вероятно крие и още изненади
А познанието, че носителите на новия вирус може и да нямат симптоми и така безпроблемно да летят със самолет от единия до другия край на света, можеше своевременно да доведе до взимането на адекватни мерки: носенето на маски, по-широкото приложение на тестове, ограничаване на пътуванията и още много.
Камила Роте все пак получава едно закъсняло признание за работата си: списание "Тайм" я подрежда сред стоте най-влиятелни личности на 2020 година заради откритието на асимптоматичната зараза с коронавирус. Самата тя пък смята, че вирусът крие и още изненади. Затова пледира за бдителност и за внимателно наблюдение на мутациите на вируса.
В Словакия искат отрицателен PCR за излизане от вкъщи
СЗО отчете рекорден брой починали от коронавируса за седмица
Там осъдиха на една година затвор жена, скрила симптоми на COVID-19
Разхлабват мерките с няколко заповеди
СЗО с нови клинични препоръки за лечение на пациенти с COVID-19
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!