К рай на строгата карантина, наложена заради коронавируса, отпразнува вчера австралийският щат Виктория. В столицата Мелбърн в продължение на 112 дни бяха въведени строги рестрикции на придвижването.
Нови мерки срещу COVID-19 от днес, какво предвиждат
Melbourne's hard-won success after marathon Covid-19 lockdown https://t.co/t4YqGuspUD
— BBC News (World) (@BBCWorld) October 26, 2020
Почти 5-милионният град премина през една от най-дългите карантини в света. Ограниченията бяха наложени в началоо на месец юли, когато дневно броят на заразените достигаше 200 души.
Въпреки мерките случаите се повишаваха до около 700 на ден в началото на август, което принуди премиера Даниъл Андрюс да обяви извънредно положение и да въведе на територията на щата едни от най-строгите мерки в света.
Отново ръст на заразените с коронавирус, нови жертви
Сега експертите казват, че градът се очертава като световен лидер в борбата с болестта заедно със Сингапур, Виетнам, Южна Корея, Нова Зеландия и Хонконг, пише "Би Би Си".
Райна Макинтайър, професор по биобезопасност в института "Кърби" в Университета на Нов Южен Уелс, казва, че реакцията на Австралия е била "светлинни години напред" пред тази на САЩ и Великобритания.
Борисов: Спазвайте карантината, ние не сме богопомазани като Радев
"Това е много шокиращо. Когато мислим за пандемии, не смятаме, че страните с високи доходи и с достатъчно ресурси ще се разпаднат, но точно на това станахме свидетели", отбелязва тя.
Мерките, въведени в Мелбърн включваха комендантски час, а жителите имаха право да пътуват на разстояние най-много 5 километра от дома си и да спортуват за час на ден на открито.
В полунощ във вторник карантината официално приключи, а на ресторантите, кафенетата, пъбовете и магазините бе позволено да отворят врати за клиенти.
Втора карантина във Франция от петък
Колкото и тежки да са били ограниченията за икономиката обаче, здравните експерти смятат, че са проработили.
Наблюдава се предпазлив оптимизъм, че с много малък брой случаи най-лошото е приключило, пише още "Би Би Си".
"Наистина съм горда с това, което постигнахме тук", каза професор Шарън Люин, директор на Института Дохърти в Мелбърн.
"Резултатът е изключителен, макар и да не е без болка", допълва тя.
В понеделник градът, считан за епицентър на втората вълна на COVID-19 в Австралия, не отчете нито един нов случай на заразен с коронавирус за първи път от юни.
Столицата на щата Виктория беше в центъра на развиваща се криза в общественото здраве.
"В Европа и САЩ се наблюдава изключително висок брой на заразените. Във Виктория имахме изолирано огнище. На практика то беше само в Мелбърн, в останалата част от страната броят на заразените не беше висок, а в много щати дори нямаше", казва Люин пред "Би Би Си".
"Нямахме друг избор, освен да наложим блокада".
Какви обаче са факторите, допринесли Мелбърн да пребори втората вълна на коронавируса
- Благоприятна география
При глобална пандемия стратегиите за контрол на заболяванията варират в различните държави.
Ключова част от защитата на Австралия е нейната география. Това е голям и изолиран остров. През март страната затвори международните си граници за чуждестранни пътници, за да спре внасянето на заразата.
- В Австралия са направени близо 8,5 милиона теста от началото на пандемията. Повече от една трета от тях са били във Виктория.
"Възможността да се правят последващи тестове и да се изолират заразените в един момент стана много трудна задача, тъй като броят им досигна своя връх в Мелбърн. Сега обаче имаме наистина добра система и това е тайната на успеха", допълва още професор Шарън Люин.
"Само Виетнам и Хонконг са постигнали подобен успех в потушаването на втората вълна", пише Майкъл Тул, специалист по международно здраве в Института Бърнет в Мелбърн.
Но са допуснати и сериозни грешки
Гражданите и постоянните жители на страната могат да се върнат в Австралия, но при пристигането си трябва да бъдат поставени под 14-дневна задължителна карантина.
Ето как Китай спря заразата от коронавируса
Недостатъчно стриктните мерки в хотелите в Мелбърн позволиха на вируса да премине от туристите към персонала и след това да се пренесе сред обществото, предизвиквайки втора смъртоносна вълна.
Тези решения се разглеждат в съдебно следствие.
Критики понесе и здравната служба на щата Виктория, за това, че не разполагала с достатъчно ресурси, когато кризата избухнала и че в ранните етапи проследяването на контактите на някои болни е било неадекватно.
Федералният министър на здравеопазването Грег Хънт заяви, че щатът "е бил изправен пред големи предизвикателства, но ситуацията се подобрява".
Хънт посочи четири основни стъпки, чрез които COVID-19 в Австралия е бил овладян.
- Затварянето на международните граници;
- "Еднакво добра" система за тестване във всички щати и територии;
- Проследяване на контактите, където Нов Южен Уелс е поставил "златнен стандарт".
- Дисциплинирана общност, приела мерките за социално дистанциране.
А премиерът на Виктория Даниел Андрюс заяви, че държавата е готова да предприеме стъпки към посрещането на една нормална Коледа и нормално лято.
"Не можем да успеем да задържим болестта, освен ако не променим начина си на живот, докато не получим достатъчно ваксини, които са да действат ефективно за всички“, предупреждават експерти. И допълват, че не е добре просто да се примирят "с отричането" и да си пожелаят животът им да се нормализира.
Жителите на Мелбърн обаче все още са ограничени в пътуванията си до 25 километра. Това ограничение се очаква да отпадне на 8 ноември.
В Aвстралия за последното денонощие са регистрирани само 8 нови случая на заразени с коронавирус и нито един починал, сочат данните на Worldometers.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!