В аксината срещу Covid-19, разработена от Оксфордския университет, е с много голяма ефективност, показа проучване.
Резултатите са показали защита 70%, но изследователите посочват, че това число може да достигне до 90% чрез промяна на дозата.
Ваксините на Pfizer и на Moderna показаха 95% ефективност, но оксфордската ваксина е по-евтина и доста по-лесна за съхраняване и транспортиране до всяко кътче на света, отколкото другите два. Очаква се тази ваксина да играе важна роля в борбата с пандемията, ако бъде одобрена за употреба от регулаторите.
Премиерът Борис Джонсън определи резултатите от проучването като "вълнуваща новина" и "фантастични резултати".
Британските регулационни органи може да разрешат още тази седмица използването на ваксината, разработена от компаниите Пфайзер и Бионтек, още преди тя да бъде разрешена за използване в САЩ, съобщи Ройтерс, като цитира информация на британския в. "Телеграф". Според правителствени източници регулационните органи са на път да започнат официална оценка на ваксината. Националната здравна служба е била предупредена да се готви да я поставя от 1 декември.
Американската регулационна Агенция за контрол на храните и лекарствата съобщи в петък, че ще заседава на 10 декември дали да разреши използването на ваксината, припомня Ройтерс.
Великобритания е поръчала 40 милиона дози от ваксината на Пфайзер и очаква до края на годината да получи 10 милиона дози, достатъчни, за да защитят 5 милиона души, ако регулационните органи разрешат използването й.
Covid-19 vaccine developed by the University of Oxford is 70% effective, large scale trial shows https://t.co/g1uPngvDtT
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) November 23, 2020
Германия може да започне програма за ваксинация срещу коронавируса още следващия месец, заяви министърът на здравеопазването Йенс Шпан, цитиран от Ройтерс.„
"Има причини за оптимизъм, че в Европа може да има одобрена ваксина още тази година", заяви той в интервю за медийната група RedaktionsNetzwerk. "И тогава можем да започнем веднага", добави той.
Шпан заяви, че е поискал от германските провинции да подготвят центровете си за ваксинация до средата на декември и подготовката върви добре. "Предпочитам да имам център за ваксинация, който е готов няколко дни по-рано", подчерта той.
Германия си е осигурила над 300 милиона дози с ваксина срещу коронавируса чрез Европейската комисия, двустранни договори, съобщи Шпан. Той добави, че това е повече от достатъчно и дори позволява споделянето на ваксини с други страни.
Европейската комисия има договори за доставка на ваксини с "АстраЗенека" (AstraZeneca), "Санофи" (Sanofi-GSK), "Янсен" (Janssen Pharmaceutica NV) и "Пфайзър" (BioNtech-Pfizer). Миналата седмица бе подписан пети договор с европейското фармацевтично дружество "Кюрвак" (CureVac) за доставка на 225 милиона дози ваксина срещу Ковид-19, с възможност за още до 180 милиона дози. Ваксините ще бъдат доставени, когато се докаже, че са безопасни и ефикасни. Комисията води преговори и с "Модерна" (Moderna).
„Пфайзер”: Можем да започнем ваксинирането срещу ковид -19 до дни
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!