1959 са новите случаи на зараза с коронавирус при направени 27 152 теста за последното денонощие, показват данните на Единния информационен портал. Така процентът на положителни проби се увеличава - от 4,12% до 7,21%.
Най-много случаи са открити в София - 397, следват Пловдив със 194 и Варна със 154. Няма област без нови заразени, като най-малко са те за денонощие в Разград - 16, и Кърджали - 17.
152 са починалите с коронавирус за последните 24 часа. 95 835 са активните случаи на зараза. В болница са 5114 души, от които 606 са в интензивно отделение. 92,76% от починалите за деня и 82,95% от случаите за деня не са били ваксинирани.
12 017 са поставените ваксинни дози за последните 24 часа.
Единният информационен портал предоставя данни и за поставените дози ваксини, като до момента в страната те са общо 3 506 354. 26,67% от населението са със завършен имунизационен цикъл. За последното денонощие има 12 017 поставени ваксини. 175 780 души или 2,54% пък са получили и бустерна доза, като най-много от тях - 51 733 са в столицата.
По света
Европейската комисия одобри схема за държавна помощ за румънските летища на обща стойност 10,3 милиона евро, съобщава сайтът Зиаре, цитиран от БТА.
Средствата имат за цел да компенсират загубите, регистрирани в периода юли 2020 г. - декември 2021 г. в контекста на пандемията.
Става дума за летищата с годишен трафик между 200 000 и 3 000 000 пътници.
"Европейската комисия одобри румънска помощ на стойност 10,3 милиона евро (51,5 милиона леи) в подкрепа на летищните оператори в контекста на пандемията от коронавирус. Схемата беше одобрена на базата на временната рамка за държавните помощи. Държавната подкрепа ще бъде отпусната под формата на преки субсидии", информира ЕК.
В съобщението се уточнява, че помощта не трябва да превишава 2,3 милиона евро на бенефициент и ще се отпуска до 30 юни 2022 г.
Общо шест случая на варианта "Омикрон" на коронавируса са установени в Турция, един в Истанбул и 5 в град Измир. Това съобщи турският министър на здравеопазването Фахреттин Коджа, цитиран от БТА.
По думите му нито един от шестимата, при които е установен новият вариант, не е бил хоспитализиран.
"Всички са с леки симптоми, прекарват вируса на крак. Смятаме, че засега няма място за паника. Според нашите експерти вариантът "Омикрон" е по-заразен, но с по-слаб ефект от COVID-19. Важното е гражданите да спазват противоепидемичните мерки", заяви министър Коджа. Той не съобщи данни относно възрастта и пола на хората, при които е бил установен вариантът "Омикрон".
Според здравните власти към момента вариантът "Омикрон" на коронавируса е установен в 57 държави.
Междувременно, на 11 декември са били установени 19 255 нови случая на коронавирус в страната. Починалите са 191.
Американският щат Калифорния връща задължителното носене на маски на всички закрити обществени места. Причината е нарастването на случаите на зараза с коронавируса, предаде Ройтерс, като се позова на щатския секретар по въпросите на здравеопазването Марк Гали.
Мярката влиза в сила от утре и ще продължи един месец, пише БТА. Тя е една от няколкото мерки, които щатските власти взимат с цел забавяне на новата вълна от случаите на зараза, заради която местните болници са поставени под натиск в районите с ниска ваксинация.
В допълнение към задължителното носене на маски, властите затягат и правилата за тестване на неваксинираните, които искат да посещават големи събития, като фестивали или спортни прояви с над 1000 зрители. При затегнатите изисквания, хората, които искат да влязат на тези места, трябва да докажат, че или са ваксинирани, или имат отрицателен антигенен тест за коронавируса, не по-стар от един ден, или отрицателен PCR тест, не по-стар от два дни.
Щатските власти освен това препоръчват на всички пътници, пристигащи в Калифорния да бъдат тествани от три до пет дни след пристигането.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!