З а последното денонощие у нас са регистрирани 55 нови случая на заразяване с коронавирус, става ясно от новите данни, публикувани в Единния информационен портал. Така процентът на положителни проби се понижава - от 0,48% до 0,43%.
Най-много случаи са открити в София-град - 19. В 16 области няма нито един нов регистриран случай. Това са Видин, Габрово, Добрич, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Плевен, Разград, Русе, Сливен, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол.
Общият брой на заразените с вируса у нас достигна 422 353.
Оздравелите са близо 160. Общо Излекуваните са 396 219.
Петима души са загубили битката с болестта. Общият брой на смъртните случаи е 18 134.
Поставени са над 12 000 дози от ваксините срещу COVID-19. Броят на хората със завършен ваксинационен цикъл е 841 794.
По света
Китай регистрира днес 23 нови случая на заразяване с коронавирус през последното денонощие, предаде Ройтерс и БТА, като се позова на китайските здравни власти.
За сравнение, през предходното денонощие новите случаи на заразяване с коронавирус бяха 17.
Осем от новите случаи на заразяване през последното денонощие са местни. Няма нови смъртни смъртни.
Китай регистрира също така 22 нови асимптоматични случая на заразяване, които не включва в статистиката на новите случаи на заразяване.
През предходното денонощие асимптоматичните случаи бяха десет.
Понастоящем общият брой на заразените с коронавирус в Китай е 91 989.
Общият брой на смъртните случаи е 4636.
Междувременно екип от специалисти по генетика от различни страни са изследвали генома на почти 50 000 души, боледували от COVID-19
и са установили 13 участъка, които влияят върху тежестта на инфекцията и вероятността от развитието й, предаде ТАСС, цитирани от БТА. Резултатите от изследването са публикувани в сп."Нейчър".
"Успяхме да изолираме 13 участъка в ДНК, вариациите във всеки от които достатъчно слабо въздействат върху изхода от болестта и вероятността тя да се развие, но заедно те достатъчно силно влияят на това какво се случва с хората при контакт с вируса SARS-CoV-2", каза Андреа Гана от университета на Хелзинки.
За последните шест месеца учените успяха да идентифицират няколко генетични рискови фактора, свързани с повишената вероятност от заразяване с COVID-19 и смърт от инфекцията.
Установено бе, че SARS-CoV-2 значително по-често поразява носителите на вариацията на гена ABO, свързана с кръвна група А и на мутация на гена APOE, свързана с болестта на Алцхаймер.
Гърция връща ограничения заради скок на случаите
За колко време „Делта“ вариантът може да придобие застрашаващи размери у нас
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!