В края на април – май, в страните с висока ваксинация ще затихне масовата психоза. При нас обаче, изгледът е да се превърнем в страна с ендемично разпространение на вируса. Възможно е да трябват нови ваксини за отделни райони, кампании за имунизация. България има опасност да стане COVID-гето при това положение. Ако това стане, повярвайте ми, никой няма да иска да дойде тук нито на екскурзия, нито за бизнес.
Това каза вирусологът проф. Радка Аргирова в интервю-разговор с министър-председателя Кирил Петков, което самият той води, предава БГНЕС. Разговорът се случва непосредствено преди премиерът да представи стимулите за ваксинация и стратегията на новия кабинет за противодействие на COVID-19.
Проф. Аргирова заяви, че хората със сърдечно-съдови заболявания нямат никакво основание да се притесняват от имунизация.
"Описани са единични случаи при млади мъже за усложнения, но това не може да бъде основание човек да не се ваксинира. Случаите са единични. Хората с диабет също трябва да се имунизират", каза още проф. Аргирова. Тя обясни, че хората със сериозно наднормено тегло, са действително много по-изложени на действието на вируса.
Вирусологът съобщи, че в Световната здравна организация се лансира идеята страните с ниско ваксинално покритие, да бъдат отделени в обща червена зона, с която да се работи по друг начин – за достъп за там и от там.
"Това се говори в СЗО, така че нещата са изключително сериозни", каза проф. Аргирова. Според премиера Кирил Петков България трябва да каже "не искаме да сме COVID-гето".
"Това зависи от всеки един от нас. Този път не може да сочим с пръст държавата. Малкият бизнес не може да бъде непрекъснато подпомаган", каза Петков и добави: "Последното нещо, което искам да закачат към името на България е да бъде COVID дестинация.
"Надявам се хората да разберат, че не може да сме последни по всичко. Тук става въпрос за нас, за нашите деца, за нашата икономика", заяви Кирил Петков.
Кирил Петков: 75 лв. към пенсията на всеки ваксинирал се пенсионер
"След "Омикрон" има сериозни постCOVID последствия.
Получават се усложнения с най-различни органи - бели дробове, бъбреци, дори се появява мозъчна мъгла. Тя се проявява в затруднение с паметта и дори с възпроизвеждането на изминали събития. Това се наблюдава често, автори твърдят, че около 30% от прекаралите COVID-19 забравят и не могат да си спомнят някои неща".
Това заяви по-рано днес в предаването "Здравей, България" по NOVA вирусологът проф. Радка Аргирова, която стана съветник на премиера Кирил Петков.
Тя посочи, че след 2-3 месеца човек се възстановява, но при някои хора отнема повече време. Вирусологът препоръчва 2-3 месеца, след като преболедуване от COVID-19, да се направи снимка на белия дроб, кардиограма, проби на черния дроб.
"Ние се намираме в нова ситуация. Не е завършила тази вълна, обособена от делта варианта, очакваме "Омикрон", аз дори мисля, че вече имаме. Но трябва да се докаже чрез секвениране. Започва и тази вълна. В края на януари очакваме и грип. Тази ситуация, на фона на много малкия процент ваксиниране и на новото правителство, изисква нови решения", обясни проф. Аргирова.
Според нея вирусът се разпространява страшно бързо и е възможно темповете на заразяване да скочат.
"Този вариант не предизвиква особено тежко състояние и протичане на заболяването. Това се отнася за хора, които са ваксинирани, особено с трета доза. Между 70-80% от хората с бустерна доза са предпазени от "Омикрон". Може би няма да се стигне до препълване и криза на болниците", посочи проф. Аргирова.
Тя обясни, че след ваксинация с "АстраЗенека", бустерната доза трябва да бъде задължително с "Пфайзер". Ако сте ваксиниран с "Пфайзер", може да си поставите от същия препарат или половин доза от "Модерна". Започната е работа и върху панкоронавирусна ваксина, която да предпазва от всички известни варианти на коронавируса.
"Няма да прибързваме с мерките срещу коронавируса и няма да налагаме локдауни. Всички бъдещи мерки ще бъдат добре обмислени. Няма да прибързваме и с решенията за учениците. Всичко ще бъде реално съобразено. Това, за което най-много се стараем, е да не позволим България да стане COVID гето. Защото с този страшно нисък процент на ваксинация започваме да бъде застрашени от това, че е възможно да има икономически последствия", предупреждава проф. Аргирова.
Повече по темата вижте във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!