Б роят на заразените с новия коронавирус в Русия рязко нараства през всеки ден от изминалата седмица. За последното денонощие са регистрирани рекордните за страната 6 411 нови случая.
Броя на починалите, заболели от коронавируса, вече е 867. А общо заразените от началото на епидемията са 93 558.
Тук трябва да се има предвид, че разпространението на коронавируса в Русия започна сравнително късно, така че пикът на заразата тепърва предстои.
Руският президент Владимир Путин направи днес телевизионно обръщение към нацията за кризата с коронавируса.
„В Русия масовото производство на редица лекарства, изисквани при лечението на коронавирусна инфекция, стартира от нулата. Що се отнася до тестовите системи, през март-април нашата индустрия увеличи производството си девет пъти. И ако в началото на март всеки ден се провеждаха 2 500 изследвания за откриване на инфекцията, сега те са около 150 хиляди на ден. Растежът е 60 пъти. И покритието с тестове непрекъснато ще се увеличава”, каза президентът на Русия.
Той подчерта, че пикът на заразата тепърва предстои и ситуацията остава изключително трудна.
Русия спира износа на пшеница и зърно
„Сега сме пред нов, може би най-тежкия етап на борбата срещу епидемията. Рисковете от заразяване отиват към върха, заплахата, смъртната опасност от вируса, остава”, каза Путин.
Той предложи работните дни между майските празници да станат почивни до 11 май, като заплатите на всички заети ще продължат да бъдат изплащани.
Междувременно правителството и регионалните власти трябва да изготвят план за постепенно излизане на Русия от режима на ограниченията. Ще се разработи и нов пакет от неотложни мерки за подкрепа на икономиката и гражданите, както и общонационален план за действие за нормализиране на доходите и икономическия растеж.
Страната е тежко засегната и от икономическите последствия от глобалната пандемия. Руската централна банка прогнозира спад на икономиката с близо 6% през тази година.
Според анализатори обаче тези очаквания са оптимистични на фона на рекордно ниските цени на петрола, които е основният експортен продукт и източник на приходи за бюджета на Русия.
За първи път в историята отрицателни цени на петрола
В момента руският сорт Уралс се търгува на нива около 20 долара за барел, но през миналата седмица имаше доставки на цени от 8,48 долара за барел.
Когато руският петрол падне под 25 долара за барел, по принцип Централната банка на Русия увеличава продажбата на чуждестранни валути, с идеята, че така ще подкрепи рублата и вътрешното търсене.
Тази политика обаче среща трудности в момента. Централната банка намали основния си лихвен процент до 5,5% в петък с цел да подкрепи кредитирането и вътрешното търсене. Но понижението на лихвите се отразява негативно на руската валута. Рублата днес се търгува на нива около 74 USD/RUB срещу долара.
Само в петък Централната банка на Русия продаде чуждестранна валута на стойност 20,5 млрд. рубли.
Путин обяви април за неработен, заплатите се запазват
Руското правителство обяви, че разполага с достатъчно средства в суверенния си фонд от близо 125 милиарда долара, за да покрие шест години евтин нефт. Но тази прогноза важи за цени над 25 долара за барел.
Петролният сектор формира около една трета от руския брутен вътрешен продукт. А продължително задържане на цените под 30 долара до края на годината би означавало спад с близо 50 млрд. долара на бюджетните приходи на руската държава.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!