С рив от 15% само от горивата отчитаме заради коронавируса. Вследствие на кризата с COVID-19 светът губи трилиони, а България всеки ден губи десетки милиони. Това съобщи премиерът Бойко Борисов по време на редовното правителствено заседание днес.
Той отбеляза, че потреблението пада.
Колко ще ни струва кризата от коронавируса
"Светът ще се вкара в такава тежка стопанска и финансова криза, че трудно ще излезе от нея. Вижте какво става на борсите с горивата, а всичко е производно след това", коментира министър-председателят.
Темата за загубите ще бъде обсъдена по-късно днес онлайн и по време на Европейски съвет, съобщи Борисов.
ЕМБЛЕМАТИЧНИ МЕСТА В ИТАЛИЯ ОПУСТЯХА
Първи опит за нелегален износ на медицински маски от България. За това съобщи премиерът Бойко Борисов по време на правителственото заседание. Гръцки гражданин е опитал да прекара през границата 7850 маски без документ за произход.
Борисов изрази надежда, че от днес или най-късно от утре, ще започне българското производство на защитни облекла за медиците. Той напомни, че сега тези изделия се тестват.
Семейство с три деца е в болница, чакат се резултатите за коронавирус
Снощи граничарите са предотвратили първи опит за незаконен износ от България на 7500 маски, съобщи още премиерът. Наредено е да има максимално затягане на контрола по границите.
Борисов съобщи още, че днес се чакат маските и защитните облекла от Турция, като се очаква два тира да пристигнат довечера.
"Това е един жест на приятелство от страна на Турция към България, защото имат забрана за износ", изтъкна Борисов.
Днес здравното министерство ще изкупи всички налични маски, за да се раздадат на служителите. Борисов заяви, че не иска да спират работа нито земеделските, нито социалните служби.
"Няма смисъл от истерия, всичко това го правим, за да може хората да са максимално спокойни", заяви Борисов.
В 18.00 ч. българско време днес ще се проведе извънреден Европейски съвет по темата за коронавируса онлайн, както това стана вчера, но в друг формат.
Над 500 жертви на коронавируса в Европа
"Ще поискаме 130 млн. евро, за да оборудваме полицаите за тежка миграционна криза, ако има, допълнително", каза Борисов и изтъкна, че ще се търсят варианти за доставка, ако може директно от Германия или Комисията.
Той съобщи, че ще съдейства за възможностите за еврофинансиране за внедряването на иновациите от българските научни лаборатории по отношение на защитата от коронавируса.
Европейският парламент обсъди по-рано днес обстановката с разпространението на COVID-19. Във всички държави от ЕС вече са потвърдени случаи на заразени, съобщи еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидис.
Тя добави, че фалшивите новини пречат на мерките срещу задълбочаването на епидемията. Заплахата за нашите общества и икономики расте, държавите в ЕС трябва да предприемат ударни мерки, трябва да спечелим време, за да могат здравните системи да се справят, а изследователите да напреднат в своята работа, добави тя.
Икономическата цена от епидемията ще бъде значителна, а най-тежко ще пострадат малките дружества, посочи еврокомисарят за отговора при кризи Янез Ленарчич. Той добави, че вече шест седмици ЕК помага действията за пресичане на заразата да бъдат съгласувани.
В последвалите изказвания на политическите сили групата на Европейската народна партия (ЕНП) посочи, че днешната обстановка нанася удар по всекидневието на гражданите, както и че отговорността за прилагането на необходимите мерки е основно на министерствата на здравеопазването. Всеки може да помогне да се ограничи и спре разпространението на заразата, засега липсва съгласуваност на мерките, осигуреното от ЕС финансиране за научни изследвания за борба с болестта не е достатъчно, добави ЕНП.
Групата на социалистите и демократите призова предприеманите мерки да се основават на науката, да бъдат решителни и разумни. От тази политическа сила призоваха държавите в ЕС да получат правото да предприемат финансови мерки в защита на работните места, а Европейската инвестиционна банка да осигури на дружествата финансова помощ.
Групата "Обнови Европа" оцени досегашния отговор на ЕС като достатъчно бърз. Либералите отбелязаха, че стотици милиони европейци са останали на работните си места, за да подкрепят икономиката.
Групата "Идентичност и демокрация" заяви, че Европа се е оказала неспособна да отговори и това е срамно. Няма европейски правила за действие в подобна обстановка, срамота е държави от ЕС да забраняват износа на предпазни средства, европейските средства за научни изследвания срещу болестта не са достатъчни, допълниха представителите на тази политическа сила.
Зелените настояха да се направят изводи за работата на европейското здравеопазване. Необходимо е да подобрим здравните системи, за да бъдат устойчиви на кризи. Социалните системи трябва да позволяват хората да останат у дома, когато се чувстват неразположени. Може би не е добре производството на жизненоважни стоки да бъде оставяно само на една държава, добавиха от тази политическа група.
Европейските консерватори и реформатори предложиха ЕК да подобри обмена на данни за заболяването и да прецени дали мерките, предприети от Китай, са били достатъчни. Тази политическа сила постави въпроса на какво се дължат разликите в броя на починалите от болестта в различните държави.
Европейската обединена левица отчете, че европейските общества са уязвими и че пазарът не може да се справи. Общо 80 на сто от предпазните средства срещу преноса на зарази се произвеждат извън Европа, има нужда на пазара да бъдат наложени правила, призова тази парламентарна сила.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!