Н а 1 март задължително отварят ресторантите, заяви Борисов. Дотогава трябва да е минала вълната, да са минали двете седмици, така че хората да знаят. Това каза премиерът Бойко Борисов по време на посещението си в МБАЛ-Исперих, което бе предавано в официалния профил на министър-председателя във Фейсбук.
Заедно с премиера е и министърът на здравеопазването Костадин Ангелов.
Коронавирусът у нас: По-малко нови случаи, но и по-малко тестове
По думите му и днес нивата са много добри - България е на 26-то място по заболеваемост в Европа.
"Още 14 дни трябва да издържим заради вас, лекарите, защото вие самите казвате, че отново подготвяте COVID-отделенията. Преди болниците бяха пълни на 70%. Днес нивата ни са много добри – 26-и сме в Европа по заболеваемост, но това се дължи и на вас, докторите, сестрите, лаборантите, на РЗИ, на всички, които работят", заяви Борисов.
Премиерът изказа благодарност към медицинските екипи в страната за работата, която вършат не само за справяне с новия вируса, но и за лечението на всички останали заболявания.
Борисов добави, че на всеки Европейски съвет настоява да се въведе единен медицински протокол.
COVID-19: Скок в броя на хоспитализираните пациенти
"Една държава затваря граници, едни искат PCR, други не искат. Хората могат да направят съпоставка колко либерални са нашите мерки", изтъкна министър-председателят.
Борисов изключи от това число само ресторантите и нощните заведения.
Ще има ли все пак масово тестване за COVID-19 на учениците
"Затова, за да могат и те да си развиват своя бизнес, трябва да отворят по-скоро", каза той.
Според него не е естествено държавата да плаща за нещо, което не работи.
Проф. Ангелов обясни колко време след ваксиниране имаме имунитет срещу КОВИД-19
Министър Костадин Ангелов докладва на премиера, че ако има отново натиск от пациенти, здравната система е абсолютно готова.
"Болниците разполагат с цялата апаратура както за реанимацията, така и за отделенията, имат всички предпазни средства, дезинфектанти, лекарства, консумативи. Така че нямаме никакви притеснения, всички болници в страната са подготвени", обясни той.
Във връзка с учениците от малките населени места,
Борисов посочи, че от утре всички те ще ходят присъствено на училище.
"Няма да ги въртим, както в другите градове", каза премиерът.
До 28 февруари ще бъдат изплатени средствата за първа линия и увеличението на заплатите ще стане факт.
Борисов добави, че за първи път държавата финансира и общински болници. По думите му, хората не правят разлика дали е общинска болницата.
"За заведения за болнична помощ, които осигуряват над 50 на сто от легловия си капацитет за лечение на COVID-19, Министерският съвет отпусна 50 млн. лева минатата година. По този начин държавата за първи път директно финансира общински болници. От всичките 56 болници - 26 са със смесено държавно и общинско участие, 14 са само общински", посочи министър Ангелов.
В рамките на посещението на премиера в Исперих директорът на болницата д-р Абдуллах Заргар изказа благодарност към българското правителство за бързата реакция на държава, с която той получи българско гражданство, каквото е изискването, за може да продължи да заема поста директор на болницата.
Д-р Заргар поема лечебното заведение в Исперих преди 8 години, когато то е в тежко финансово състояние. Днес болницата има разкрити нови отделения, привлечени са специалисти, закупена е апаратура на европейско ниво.
Град Исперих обяви подкрепата си за д-р Заргар, когато в началото на годината става ясно, че заради промените в Закона за публичните предприятия хора без гражданство от страна в ЕС не могат да заемат такъв пост. На 8 февруари министърът на правосъдието Десислава Ахладова връчи удостоверение за българско гражданство на д-р Абдуллах Заргар.
Премиерът Бойко Борисов разгледа и на място ремонта на църквата "Свети Цар Борис-Михаил Покръстител" и реставрацията на джамията "Макбул Ибрахим паша" в Разград.
"Строим нови църкви и джамии, за да може в този регион, където има и християни, и мюсюлмани, да има етническа толерантност", посочи той.
Премиерът изтъкна, че джамията, която е паметник на културата, не е реставрирана от 70 години.
"Така че, моите опоненти, които искат толкова много да управляват, да покажат направеното от тях и ще сравним", коментира министър-председателят.
"Всички си спомняме Възродителния процес какво беше. Нека си спомнят и тези, които правят коалиции сега", добави още премиерът.
Бойко Борисов заяви, че правителството не прави разлика между кметовете по политическа и етническа принадлежност, и продължава да подпомага всяко едно населено място.
"Ние правим еднакво с еднакъв аршин - и за християни, за мюсюлмани, така че работа, работа, работа - ще показваме. За да могат да ни вярват и християните, и мюсюлманите. В зависимост от желанието си всеки да отиде да гласува за която партия иска, а не по етнически принцип. Това е нашата политика и мисля, че засега е много успешна", отбеляза Борисов.
"От 140 години не е строена църква в Разград", добави министър-председателят.
Правителството отпусна 100 000 лева миналия месец за доизграждането на храма "Свети Цар Борис-Михаил Покръстител". Средствата ще бъдат използвани за изработването на иконостаса, изографисването на храма и за отоплителна инсталация.
За започване на строително-монтажни работи по консервация, реставрация и адаптация на джамията "Макбул Ибрахим паша" в Разград Министерският съвет отпусна 712 450 лв. още през 2019 г.
През октомври миналата година стартира реставрацията на джамията, като стойността на целия проект е 2 374 836 лв. Джамията в Разград е построена през XVI в. и е паметник на културата с категория "национално значение", а през 1973 г., с писмо на Националния институт за недвижимо културно наследство, е декларирана като архитектурно-строителен паметник на културата.
Народният представител от Разград Десислава Атанасова, която бе заедно с премиера Борисов, информира, че по социално-икономическите антикризисни мерки на правителството в региона са изплатени над пет милиона лева в помощ на хората и на бизнеса, и са запазени близо 2000 работни места.
През 2017 г. кабинетът отпусна 1 000 000 лв. за ремонт и рехабилитация на улична мрежа в Разград. В рамките на две години други 2,1 млн. лв. са отпуснати по бюджета на общината за подобряването и на по-малките населени места на нейна територия, включително за ремонти на улици, читалища, детски площадки. Община Разград е подкрепена от правителството и през 2019 г. с общо 300 000 лева за инфраструктура, посочват от пресцентъра на Министерския съвет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!