„Реализирали сме мобилна апликация за всеки един гражданин, насочена проактивно към гражданите да информират за текущото си здравно състояние и същевременно държавата да може да реагира в случай, че се налага”.
Това каза на брифинг в Министерски съвет представителят на „Информационно обслужване” Ивайло Филипов.
Премиерът Бойко Борисов посочи, че новото приложение ще помогне както на българските граждани, така и на Националния оперативен щаб. Той подчерта, че използването на апликацията ще бъде изцяло на доброволен принцип.
Приложението е разработено от „Информационно обслужване” и 5 частни български компании за 10 дни. Въпреки, че разработчиците са се трудили по 20 часа на ден, компаниите са поискали символична цена от 1 лев за работата си.
Бебе на 1 година с коронавирус, първи случай във Враца
Целта на приложението е информацията, веднъж въведена, да се използва от всички държавни структури без да се губи време. След това данните ще се прехвърлят анонимно за анализ, така че да се следи динамиката на епидемията.
Същият софтуер за анализ се използва и в Южна Корея и Италия. А подобни апликации има и в Сингапур и Тайван.
Премиерът подчерта, че тези приложения са помогнали много за ограничаване на епидемията в азиатските страни.
„Най-голямата полза – особено тези, които идват от чужбина – на границата ако си въведе данните, след 14 дни автоматично ще види дали излиза от карантина. И няма да ходи да доказва, че не е в карантина, когато полицаите го спрат на улицата. Това много ще улесни и работата на граничите власти”, заяви Борисов.
Той подчерта, че Световната здравна организация вчера е обявила, че не трябва да се разхлабват мерките срещу новия коронавирус.
„Социалната изолация трябва да продължи”, категоричен е Борисов. „Германците днес въведоха, това което с Младен Маринов въведохме преди седмица – КПП-тата”.
Извънредното положение се удължава до 13 май
„След две три седмици може би вече ще сме в ада. Ние все още не сме стигнали най-лошото, бавно вървим нататък”, предупреди премиерът.
Изграждането на такова софтуерно решение е от изключителна полза за Министерството на здравеопазването в неговата дейност по борбата с коронавируса. Връзката между отделните институции също е важна, тъй като се свързват РЗИ, личните лекари, болниците, МВР и пожарната, посочи министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.
Проф. Венцислав Мутафчийски, председател на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса посочи, че такива приложения има във всички държави в Азия, които успешно са ограничили епидемията.
„Следваме стъпките на най-добрите света”, каза проф. Мутафчийски. Той подчерта, че приложението има доброволна и административна част.
В момента, каквато е практиката от век насам, данните на всеки приет в болница с инфекциозно заболяване се използват без негово съгласие. Те се регистрират с бързо известие към РЗИ и Министерството на здравеопазването, поясни проф. Мутафчийски и допълни, че за хората, които са въвели доброволно здравния си статус и са попълнили въпросника на приложението, то автоматично ще информира личния им лекар.
„Изключително полезни неща ще се случват, ако проработи т. нар. доброволна част на платформата. Другата част е административна”, уточни вицепремиерът Томислав Дончев. „Работата с личните данни продължава да се извършва от тези, които са го правили до момента – националния системен интегратор, МВР и РЗИ”.
Дончев допълни, че гражданите ще могат да отказват проследяването и локализирането им при доброволно подаване на лична информация в приложението.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!