М инистър-председателят Бойко Борисов заяви, че въпреки рекордния брой заразени с коронавирус в България, мерките няма да се затягат отново. Той каза това на извънреден брифинг в Министерски съвет заедно с представители от Националния оперативен щаб, след среща с министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, проф. Тодор Кантарджиев от Националния оперативен щаб и изпълнителния директор на Александровска болница проф. Костадин Ангелов.
Рекорден брой новозаразени с коронавируса в България
„Многократно умоляваме за спазването на т.нар. 3Д – дистанция, дезинфекция и дисциплина.
Никога не сме казвали, че коронавируса си е отишъл и че пандемията е свършила. Към днешна дата не смятам, че трябва да се паникьосваме
заради данните за повече заразени, увеличили са се и оздравелите.
По-леко протича вируса, имаме предпазни мерки за медиците на първа линия и плащаме на тези медици допълнително. Не бих призовал към по-строги мерки, но трябва да сме по-дисциплинирани.
Почина фелдшерът с COVID-19, от когото тръгна заразата в Каолиново
Млади хора, спортисти по няколко седмици със симптоми стоят вкъщи и не се лекуват. Имаме достатъчно капацитет да отидат тези хора и да им се помогне. Когато разберат, че има някакъв симптом, хората трябва да потърсят помощ. Ако сега започнем да затягаме мерки, това ще внесе паника и много по-голям риск за стопанския ни живот”, обясни премиерът.
Бойко Борисов обясни, че
вирусът в момента е омаломощен.
„Всичките 6 души, починали снощи са с тежки съпътстващи заболявания. Вирусът е омаломощен, не е толкова мощен, по-добре сега да има повече заболели, прекарали и оздравели, когато по-лесно се кара вируса през лятото, отколкото октомври-ноември. Сега няма и други инфекции. Към днешна дата – самодисциплина”, повтори Борисов
„Бройките показват, че мерките ни са били правилни. Когато ги разхлабим мерките, резултатите се повишават, но не са така критични и опасни според докторите, за да предприемем нещо повече. Вече имаме над 30 лаборатории, тестове колкото искате, тестваме масово, затова и излизат толкова. Като тестваме един клъстър, веднага излизат по 15-20 души и т.н.”, добави Борисов.
Строги противоепидемични мерки в самоковски квартал
Той съобщи още, че
директорът на „Пирогов” проф. Асен Балтов има антитела.
„Изследвания са показали, че проф. Асен Балтов има антитела и аз му казах да се самокарантинира”, каза премиерът.
На брифинга беше подчертано ясно, че в момента в болниците разполагат с абсолютно всички медикаменти, разписани в европейски и световни консенсуси по отношение лечението на пациенти с коронавирус. Лечебните заведения разполагат с достатъчно количество Дексаметазон, достатъчно Тамифлу, достатъчно медикаменти за цитокинова буря.
„Умолявам да се спазва дезинфекцията, да не се навираме един в друг и след като експертите и докторите казват така, можем да поемем разумния риск към момента, за да продължи животът.
Когато дойде ваксината и се ваксинираме тогава ще сме по-спокойни.
Думата задължавам, забранявам, вече месеци наред носи и други психологически ефекти. Особено шопите – няма да пипаш тока, му казваш, той отива и пипа, има такива хора, затова умоляваме. Доказано е, препоръчано е, че когато сме близо един до друг, ако имаш маска, проблемът до голяма степен е решен. Затова препоръчваме маските, а не ви задължаваме да ги носите”, подчерта премиерът.
На въпрос дали очаква дълбока рецесия през есента и зимата.
вследствие на коронавируса, министър-председателят отговори категорично: „Да!”.
„Нещо повече – от това, което виждам при колегите, полагат огромни усилия, рязко се разминава мнението на специалистите, на самия медицински потенциал на Европа. Едните разсъждават като нас към днешна дата, другите разсъждават като нас отпреди 2 месеца.
Икономиките не могат да тръгнат, милиарди се заделят в по-мощните икономики. Заделят, но когато затънат харчат повече. Не можем да се завърнем към нормалния живот, който искаме”, обясни Борисов.
„Ето, краят на юни ще дойде, но не знаем юли месец ще си приемем ли бюджета. Дотогава, до септември, ако продължим да нямаме финансова рамка, а финансова рамка по интернет няма как да стане…”, добави още Борисов.
Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев също коментира по-високият брой открити заразени с новия коронавирус. „Министерство на здравеопазването и Националният оперативен щаб са в непрекъсната връзка с регионалните здравни инспекция и с болниците в страната. Следим не само хората в болниците, но и тези под карантина. Засилени са всички мерки по отношение състоянието на лечебните заведения”, заяви той.
Министърът посочи:
„Клъстерите са основните места, където се увеличи броят на заразоносителите с COVID-19.
Най-силно това се вижда в Кюстендил. Причината са наши български граждани, които сега се прибират заради летния сезон. От 12 юни до днес хората, които са носители на вируса в Кюстендил са 34, а за областта са 38”.
Ананиев беше категоричен, че болниците са в състояние да обслужат много по-голям брой заболели, ако това се наложи. „Готови сме да увеличим капацитета на интензивните легла двойно. Към момента, заетостта е 30% от капацитета”, уточни той.
Здравният министър посочи, че продължава и плащането на 1000 лв. на хората на първа линия. „Освен това ще предложа финансирането на лечебните заведения по начин, по който е в момента поне до края на септември”, съобщи Ананиев.
Министърът отново заяви, че пациентите, влизащи в болница, не дължат никакво плащане за тестване на COVID. „Изискването за тест за коронавирус е незаконно”,
каза той.
„Може да се разшири използването на дексаметазон”. Това отговори здравният министър Кирил Ананиев на въпрос дали към списъка с лекарствата ще се прибави дексометазонът, който се ползва във Великобритания. „Имаме опита на неговото въздействие, мисля, че е нормално да се използва в лечението на българските граждани”, уточни Ананиев.
Той съобщи и че засега няма сигнали за случаи на COVID-19 от хора, посещавали нощно заведение.” РЗИ наблюдават нощните барове, дискотеки и т. н. Не бива всички мерки да се отпускат”, отговори Ананиев на въпрос дали ще бъдат отворени спа центровете.
„Не е важен само броят на вирусоносителите, а броят на хората с клиничните признаци и състоянието на хората, приети в болниците. В момента броят на болните е 289, което на базата на общия брой – 3874 души, носители на вируса, е бройка, която е необезпокоителна”, подчерта Ананиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!