И скаме това темпо на ваксиниране, което сега имаме в момента, да продължи. Това заяви премиерът Бойко Борисов в хасковското село Малево. Той, здравният министър проф. д-р Костадин Ангелов и вицепремиерът Томислав Дончев инспектираха изнесен пункт за имунизации в селото, който обхваща населението и на няколко околни села.
Снощи имахме минисъвет с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и още 5-6 колеги премиери, посочи Борисов. Подготвен е самолет, ако има възможност ваксини да бъдат доставени с него, вместо с тир, обясни премиерът.
Той допълни, че този четвъртък пристига поредната пратка ваксини, а използвани ще бъдат всички доставени препарати срещу COVID-19, независимо от фирмата производител.
COVID-19: Новозаразените достигнаха най-високия си брой от началото на годината
Как ваксинацията ще сложи край на масовата изолация
Организацията на процеса е перфектна, заяви Борисов. По негови думи в последните 10 години сме изживели три кризи. И трите бяха управлявани, заедно с моите колеги, по най-добрия начин - от финансовата криза с Гърция и световната финансова криза България излезе с ръст на БВП 4-5 процента, подчерта министър-председателят.
Втората криза по негови думи е била миграционната, като ние сме били единствената държава, която се е справила с нея. Управляваме и пандемията по възможно най-добрия начин - с възможно най-либерални мерки, с много дисциплинирано население и перфектни медици, и всички наши колеги вече го отчитат, обобщи Борисов.
Той допълни още, че всичко е отворено въпреки покачването на случаите и след няколко дни ще заработят и ресторантите в противовес на Нидерландия например, където едва сега отварят фризьорските салони. Това обаче не значи, че трябва масово "да се юрнем към ресторантите", каза Борисов.
Посещенията обаче по молове и магазини не били задължителни и трябва в такива обекти да са влиза с цялото разбиране, че пандемията не е свършила.
На въпрос за бъдещите парламентарни избори и опасността от покачване на заболеваемостта Борисов отговори, че имаме целия месец март да ваксинираме и да създадем щит срещу вируса, въпреки опасенията, че така може да се натовари и претовари здравната система, но това е войната, която днес се води.
Mинистър-председателя Бойко Борисов посети по-рано и завод за производство и търговия на химически продукти в Димитровград.
"Близо 2 млрд. лв. са предвидени за малките и средни предприятия в България за технологична модернизация, зелен преход и дигитализация по линия на Плана за възстановяване и устойчивост на България", отбеляза той по време на посещението си там.
Вицепремиерът Томислав Дончев, който беше на място заедно с премиера Борисов, разясни, че подкрепата за бизнеса е в контекста на изпълнението на Зелената сделка и прехода към цифрова, нисковъглеродна и ресурсно ефективна икономика.
Дончев посочи, че 900 млн. лв. от предвидените 2 млрд. лв. са от Механизма за възстановяване и устойчивост, а останалите 828 млн. лв. са допълващо частно съфинансиране.
Той допълни, че в момента се водят преговори за включването както на област Хасково, така и на областите Сливен, Ямбол, Ловеч, Търговище, Варна, Бургас и Габрово в допълнение към вече одобрените области Стара Загора, Перник и Кюстендил като допустими по Фонда за справедлив преход. Той предвижда допълнителна подкрепа за въглищни и въглеродноинтензивни региони на стойност близо 2,4 млрд. лева за България. Това са двете линии, по които може да се възползва и заводът в Димитровград за трансформиране на производството си в нискоемисионно.
Премиерът Бойко Борисов посочи, че с подкрепата по линия на зелената сделка ще се гарантира бъдещето на завода и ще бъдат запазени работните места. От ръководството на предприятието се съгласиха, че така нареченият чист преход към климатична неутралност до 2030 г е изключително важен за ЕС и изразиха намерение да работят активно в тази посока.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!