П реговорите с Националната здравноосигурителна каса са неравнопоставени и има едно високомерие от тяхна страна. Това заяви на пресконференция главният секретар на Българския лекарски съюз д-р Стоян Борисов, предаде агенция БГНЕС.
Борисов каза, че даването на
възможността личните лекари да дават направление за PCR тест се е забавило много във времето,
а това е опасно по време на епидемия. Именно заради това от БЛС се заканиха да поискат оставките на членове от НЗОК.
Официално: Извънредни мерки до 21 декември
Председателят на съюза д-р Иван Маджаров обяви, че най-вероятно днес ще бъде подписан анексът, който вчера късно са успели да видят и опитът цената на теста да бъде свалена от 60 на 25 лв. е било преодоляно от БЛС и касата ще заплаща за PCR тест по 60 лв.
„Няма да подпишем анекс с лимити. В последния вариант няма лимити за PCR тестове”, заяви той.
Въпреки че официалните данни сочат, че около 40% от изследващите се за COVID-19 дават положителни проби,
реалният процент на заболелите българи е 60-70,
каза още Иван Маджаров.
Мутафчийски каза кога очаква намаляване на смъртността
Той и колегите му от Съюза призоваха властите за по-бързи действия и решения в условията на пандемия. И подчертаха, че проточили се във времето преговори са причина за забавянето при взимането на някои мерки. Организация липсвала и по отношение на действията на общопрактикуващите лекари.
„Не търсим конфликти и виновни, а решения”, коментира доц. Любомир Киров, председател на НСОПЛБ. И допълни: „Антигенните тестове са много подходящи. Но няма протокол за поведение при лечение. И няма как да има такъв, след като правилата все още не са ясно разписани”.
„Личните лекари искат да има възможност за бързо откриване и изолиране на болни от коронавирус, настоявахме за оперативни действия от август”, каза д-р Любомир Киров. По думите му резултатите от антигенните тестове трябва да могат да бъдат основание за поставяне под карантина.
Медикът коментира и
работата на личните лекари и оплакванията от пациенти, че GP-тата не вдигат телефоните си.
Според д-р Маджаров няма как всеки лекар да говори по телефона, докато пред кабинета му се вие опашка и при положение, че е облечен в защитно облекло. „Постоянното пипане на телефона е пряк път към заразяване”, подчерта д-р Маджаров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!