О стават ни 10 дни до 21-ви декември, в които трябва заедно да постигнем успеха, за които говорихме в началото. Ние не се готвим да отваряме детските градини и яслите от понеделник. Към настоящия момент данните не ни водят в тази посока. Остават още 4 дни от седмицата. Ще вземем или няма да вземем това решение, когато имаме достатъчно данни. Това заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов по време на редовния брифинг за хода на пандемията в страната.
По-късно пред комисията по здравеопазване в парламента министърът посочи, че яслите и детските градини могат да реагират независимо кога ще се вземе решение за отварянето им. Ангелов посочи, че само цифрите за епидемията ще покажат какво решение да се вземе и това може да стане най-рано в неделя.
"Имаме нужда от всички вас, от всички хора в България. Нека не се отказваме по средата на пътя. Нека да ги прекараме тези дни в партньорство", призова той.
За последните 7 дни излекуваните от COVID-19 са 16 872. Общо за последните 4 дни са 11 405.
"Тези числа правят изключително добро впечатление, защото те са надеждата, която ни е необходима в битката срещу коронавируса", посочи още проф. Ангелов.
В страната заетите легла за неусложнени форми на коронавирусна инфекция са 52 на сто, на интензивните - 42 на сто, посочи министър Ангелов. Висок процент на заетост на леглата има в Ямбол - 92 на сто, в Шумен-85 на сто, както и в Бургас, Благоевград, Варна, Велико Търново, Сливен и Разград, каза още министър Ангелов.
Министър Ангелов отново призова хората да не се самолекуват и да търсят медицинска помощ навреме. Възложено е на Националния център по обществено здраве и анализи да направи анализ на причините за увеличената смъртност в страната.
Крие ли риск ваксината
"Твърденията, че ваксината е направена много бързо и крие рискове за живота на хората са неверни. Създаването на ваксините за този вирус не е стартирало през март тази година, когато започна инфекцията. През 2003 година името на вируса беше SARS-CoV-1, през тази година името е SARS-CoV-2. Така че може да кажем, че това е втора версия на вируса от 2003 година. Фирмите още от тогава работят по ваксина, която да атакува коронавирусите", заяви здравният министър.
Сред медицинския персонал активните случаи на инфекцията са 3 590, от които на домашно лечение са 3 362 души, в лечебни заведения са 228, а 27 са приети в интензивни структури.
България е на второ място в ЕС по смъртност от COVID-19
"България е на второ място в ЕС по смъртност от COVID-19", каза проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
"Епидемичната ситуация в Европа е доста сложна. Четиринайсетдневната заболяемост у нас е 554 на 100 хиляди души население, което поставя страната ни на 9-o място сред държавите от ЕС и Европейското икономическо пространство. По този показател е на трето място на Балканския полуостров", посочи той.
"Страната ни бележи слаба, крехка, тенденция за намаляване на общия брой на случаите, което не би трябвало да намали нашата бдителност", подчерта той.
Общопрактикуващите лекари ще получат обещаните 1000 лв., увери министър Ангелов по време на брифинга и добави, че днес ще има решение на проблема, което ще бъде взето на заседание на Надзорния съвет на НЗОК.
"Средствата за работещите в центровете за спешна помощ, в регионалните здравни инспекции и в болниците са европейски средства", посочи още той.
По-малко нови случаи на коронавирус, отново над 3 000 излекувани за денонощие
Математик с прогноза ще спадне ли смъртността от Covid-19
Мутафчийски каза кога очаква намаляване на смъртността
По-малко нови случаи на коронавирус, отново над 3 000 излекувани за денонощие
Защо коронавирусът удря много по-тежко мъжете
Нови данни за ваксината на Пфайзер, САЩ решават дали да я одобрят
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!