Н авлизаме в сериозна фаза на епидемията от COVID-19. Имаме нужда от помощ и решението е в активното участие на лекарите от доболничната помощ и студентите по медицина.
Това каза министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов по време на седмичния брифинг на Националния оперативен щаб.
Коронавирусът: Нов рекорд, най-много починали от началото на пандемията
За последното денонощие в страната има 1472 нови случаи на коронавирус от направени 8738 PCR теста, което е 16.8% от изследваните проби.
Проф. Костадин Ангелов отчете, че най-сериозна е картината при заразените медицински лица.
Рекорден брой случаи на COVID-19, но и рекорден брой тестове
"Най-големият проблем, пред който сме изправени, е свързан с медиците, които са на първа линия. Имаме сериозен недостиг по отношение на техния физически капацитет", посочи здравният министър.
Заповед за задължителни маски на открито издаде здравният министър
"Имаме нужда от помощ и решението е в активното участие на лекарите в доболничната помощ и по-специално специалистите от ДКЦ", каза той.
Министърът съобщи, че ще се търси решение, а специалистите, които се включат в борбата срещу вируса ще получат допълнително възнаграждение.
Ангелов: Глоби за неспазване на мерки и отказ от лечение на COVID-19
"Ще проведем видеоконферентна връзка с ректорите на медицински университети и факултети, за да обсъдим възможност студентите шести курс да помогнат на лекарите и това да се счита за техен стаж", съобщи още здравният министър.
Доц. Ангел Кунчев обяви по време на брифинга, че България е на 9-о място по смъртност в Европейския съюз и на 4-о място на Балканите.
Той уточни, че когато говорим за ЕС, става дума за 31 страни плюс европейското икономическо пространство.
"По заболеваемост от коронавирус ние сме на 21-о място сред европейските страни и на 4 място на Балканския полуостров", каза той.
Продължава изместването от зелената към червената зона на картата на разпространение на коронавирус в България. Само една област е останала със заболеваемост 20 на 100 000 – Видинска. По-голямата част от областите преминаха в оранжевата (14 области) и в червената (6 области – Търговище, Габрово, Шумен, София-град, Благоевград, Сливен).
"Като краткосрочна прогноза може да се каже, че този процес ще продължи и по-голямата част от областите в оранжевата зона ще попаднат следващата седмица в червената. Териториално не могат да се хванат закономерности. Там където има по-сериозни епидемични взривове, дали ще са в заводи, домове за социални грижи, заведения, заболеваемостта се повишава и след взимането на мерки започва да намалява", обясни д-р Кунчев.
Той посочи, че 1727 медици са засегнати от коронавируса, от тях на домашно лечение са 513.
"Този показател, макар и не твърде висок в сравнение с европейските заради нашите много лимитирани възможности като кадри, оказва по-силно вредно влияние върху дейността на лечебните заведения. На нас и без това не ни достигат хора, а когато има и такива поставени под карантина, ситуацията допълнително се утежнява", подчерта д-р Кунчев.
Той даде и разяснение за маските и това къде най-често трябва да бъдат носени.
"Това са пазари, тържища, закрити пазари, спирки на градския транспорт, банки, площади и открити пространства, магазини, административни сгради, провеждане на групови дейности на открити. С две думи, ако трябва да обобщим – ключовото тук е отстоянието. Естествено е, че ако ходите по улицата сам, не трябва да носите маска. Естествено е, че ако се разхождате в парка, няма да носите маска. Естествено, че ако разхождате кучето, или карате колело, няма да носите маска. Маската се слага, за да се предпазим, ако има човек по-близо от 1,5 м. Спазено ли е това няма нужда от маска. Не е ли спазено трябва да има", обясни д-р Кунчев.
Проф. д-р Тодор Кантарджиев коментира спекулациите, свързани с големия брой направени PCR тестове през последните дни у нас.
Той посочи, че у нас се правят повече тестове от някои балкански държави, но доста по-малко от развитите западни страни.
"Хора, които никога не са правили лабораторна диагностика, имат голяма трибуна и повтарят някои неща. Когато трябва да се потвърди диагнозата, това се прави в референтна лаборатория. Така е по стандарт. Повечето закони и нормативни актове в тази връзка са от преди коронавируса", отбеляза той.
"Питат могат ли да се направят толкова тестове, след като един тест отнемал десет минути. Тестът изисква приемане на материалите, екстракция. Обикновено работим с 350 – 400 проби. Стигали сме и до 600", добави проф. Кантрарджиев.
Според него онова, което в момента би могло да облекчи здравната ни система, е извършването на бързи антигенни тестове, за които се взима проба от носоглъдката или гърлото. Те са на цена до 20 лева. Ако дадат положителен резултат, то това означава, че изследваният може да заразява.
"Тези тестове са по-подходящи за училища, детски градини, при личните лекари и при Спешната помощ", коментира проф. Кантарджиев.
Директорът на РЗИ-София д-р Данчо Пенчев отбеляза, че за радост на територията на София се запазва тенденция за безсимптомно или леко протичане на заболяване на COVID-19.
До края на днешния ден столичната Регионална здравна инспекция ще издаде заповед всички лечебни заведения за болнична помощ да обезпечат COVID-зони и персонал. Броят им ще бъде съобразен с капацитета на самите болници. Срокът за изпълнение на заповедта ще е до понеделник. Това каза обяви директорът инспекцията д-р Данчо Пенчев по време на седмичния брифинг на здравните власти за развитието на пандемията.
Той подчерта, че кривата за проследяване на заболеваемостта в София-град ясно показва увеличението на положителните проби.
От началото на седмицата са направени 41 проверки на нощни заведения, написани са 14 акта. Само вчера и онзи ден в обекти за обществено хранене и други обекти са направени 77 проверки и са написани 20 акта.
"Персоналът в столичното РЗИ е изключително натоварен. Наблюдава се леко забавяне, защото нямаме физическата възможност да достигнем до всички случаи и да извършим качествено епидемиологично проучване. То не продължава 5 минути, а около час и половина. Когато има позитивен, много скоро контактните от първи ред излизат позитивни. Това са хора, които работят в една стая или са в чест контакт с лицето", каза д-р Пенчев.
Училищата в София, в които има ученици или учители с положителни проби за коронавирус, са общо 78. Заразените са 114 ученици и 49 учители. Това води до карантиниране на 3 396 ученици и 210 учители., посо1и още той.
"При детските градини ситуацията е сходна - има 7 потвърдени случаи на деца, което е довело до карантинирането на 392. 26 случая на служители, 51 са карантинирани", посочи директорът на РЗИ-София.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!