„Отчитаме първи крачки от края на третата вълна в България с много крехка но явна и отчетлива тенденция на спадане на заболеваемостта”, съобщи на брифинг днес здравният министър Костадин Ангелов.
„Средната възраст на хоспитализираните е 54 г. 70% от леглата за ковид са заети, както и 64% от интензивните, като тук има тенденция на намаляване”, посочи Ангелов.
Починалите от ковид минаха 14 хил., нов рекорд на хоспитализираните
Той добави, че Бургас вече е пречупил кривата на заболеваемостта и върви надолу. От 1 100 на 100 хил. души, новите случи са намалели до 880.
„Тези хора, които имат поставени ваксини на „АстраЗенека” нека да не се притесняват. Минали са две седмици от поставянето на ваксините, през което време се проявяват тези наистина много редки симптоми”, каза Ангелов.
„Тогава, когато имаме ясно доказана и значима опасност за живота дори на един човек в страната, веднага ще спрем прилагането на ваксината. Към момента нямаме такава ситуация. Нека да не ставаме част от продуктовото позициониране и конкурентната борба между отделните фирми”, предупреди здравният министър и увери, че няма опасност за ваксинираните с „АстраЗенека”.
Втората доза на ваксината на може да се постави до 84-я ден след първата, посочи Ангелов. Той заяви, че ще се изчака максимално дълго. Целта е да се събере информация, преди да се вземе решение дали да се инжектира втората доза. Засега няма проучвания, които да показват, че с поставяне на друга ваксина се постига целта за засилване на имунитета.
Здравният министър поиска още една седмица време, преди да коментира ново разхлабване на мерките.
"АстраЗенека" ще се прилага с повишено внимание при жени под 60 г.
„На практика, това, което от доста време очаквахме да се случи – постепенно задържане и намаляване на заболеваемостта”, отчете на свой ред главният държавен здравен инспектор, доц. Ангел Кунчев.
Той посочи, че пред последните две седмици броят на новозаразените с ковид-19 е намалял до 635 на 100 хил. души. Така България вече се намира на 9-о място в ЕС и 4-то на Балканите по заболеваемост.
По смъртност страната ни обаче е втора в ЕС, след Унгария и втора на Блаканите, след Северна Македония.
Най-висока е заболеваемостта в столицата София – 925 заразени на 100 хил. души, а най-ниска е в Разград – 321 заразени на 100 хил. души.
„Тенденциите са изключително крехки. Ситуацията е като преди две седмици, тоест прехвърли се платото. Спадът на заболеваемостта е само 0,5% на седмична база”, отчете Председателят на Националния оперативен щаб, ген.-майор д-р Венцислав Мутафчийски. Той обаче подчерта, че „по отношение на смъртността тенденцията е все още покачваща се”.
COVID-19: Кое съсловие у нас има вече колективен имунитет
„Взехме решение за частично възстановяване на присъствения учебен процес в понеделник 12-и в режима отпреди 22 март. Всички ученици от 1 до 4 клас се връщат в клас, а останалите на ротационен принцип”, заяви министърът на образованието Красимир Вълчев.
„Ситуацията в системата на здравеопазването е близо дава пъти по-добра спрямо ноември – два пъти по-малко заразени учители и ученици”, заяви Вълчев. „500 са заразените учители в момента”.
Във висшите училища, както беше и преди 22 март, ще бъдат възстановени практическите занятия.
„Колкото са по-големи учениците, толкова по-високо е разпространението на заразата при тях”, подчерта Вълчев.Той добави, че това вероятно се дължи на по-голямата самостоятелност и активност на студентите и по-големите ученици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!