Н апълно логично е щабът да бъде разформиован в края на мандата на премиера Борисов. Това е надинстуционална структура, която координира държавни органи. Логично е следващият премиер да създаде такъв консултативен орган. Това заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов на брифинг на здравните власти.
Националният оперативен щаб е разформирован
Пореден спад в броя на новите случаи на COVID-19
Той отбеляза, че брифингите ще продължат, а отговорността за контрола на пандемията се носи от министъра на здравеопазването и държавния здравен инпесктор.
"Да не се опитват политиците да правят политика от това решение. Уморихме се от политика в здравеопазването", призова проф. Ангелов.
COVID-19: Полша започва да ваксинира с "Джонсън и Джонсън"
"Ситуацията в страната е съвсем различна. Информацията, с която разполагаме, е съвсем различна от началото на епидемията. Изградихме модел, вече знаем какво и как да правим. Нека не търсим политика в това", каза той.
Ангелов бе категоричен, че страната ни се справя с третата вълна на COVID-19.
"Очакваме да минат няколко седмици, за да се усети чувствително намаляване на броя на хоспитализираните. Справяме се и с третата вълна на COVID-19, което означава, че мерките бяха навременни, пълноценни и дадоха резултат. Здравната ни система издържа въпреки чувствително по-големия натиск, но за голямо съжаление продължаваме да губим човешки животи", отбеляза той.
Намалява броят на заетите легла за неусложнени и усложнени състояния на пациенти. В лечебни заведения са настанени 153 души медицински персонал.
В половината от страната заболяемостта е под 500 на 100 хиляди души, каза главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.
Ако се запази темпът, вървим към затихване на третата вълна, посочи той.
Има леко понижаване на случаите на заболели в ЕС, но в отделни страни все още заболяемоста е висока. Добрият пример е Португалия, лошият - Швеция, където заболяемостта надминава в пъти тази в съседните й страни, посочи още Кунчев.
Добри новини за разпространението на COVID-19 у нас
До края на юни се очаква в България да бъдат доставени 3.5 милиона дози ваксини срещу COVID-19 на производителя "Пфайзер", близо 450 хиляди дози от производителя "Модерна", 1 млн. дози от производителя "АстраЗенека" и половин милион дози от производителя "Янсен", казa директорът на Изпълнителна агенция по лекарствата Богдан Кирилов.
По думите му тези доставки ще позволят ваксинационният процес да бъде ускорен и максимално бързо да се ваксинират хората над 65-годишна възраст. Увеличението на доставките се очаква от 26 април, посочи Кирилов.
Общо 620 375 са ваксинираните българи, посочи председателят на Националния ваксинационен щаб Красимир Гигов. Ваксинираните хора над 65-годишна възраст са над 116 хиляди. От личните си лекари са ваксинирани 155 хиляди души. По думите на Гигов всички ваксини, доставени в страната, се използват веднага.
Продължава извършването на оценката от Европейската агенция по лекарствата /ЕМА/ на всички данни за безопасността на всички разрешени за употреба ваксини в частност на произведените от "АстраЗенека" и "Янсен", каза още Кирилов.
По думите му се извършва допълнителен анализ за съобщените много редки сучаи на необичайни тромбози в съчетание с нисък брой на тромбоцити. Становището на европейския регулатор се очаква следващата седмица.
Анализират се и данните от държавите членки на ЕС по отношение на хосипитализираните лица, за да се направи анализ за тежко протичане на заболяването, тъй като едно от основните усложнения са именно тромбозите, допълни още той.
COVID-19: Полша започва да ваксинира с "Джонсън и Джонсън"
Нови данни за ефективността на ваксината на "Модерна"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!