П реболедувалите и ваксинираните няма да се разболеят от коронавирус, но могат да го пренасят. Това каза министърът на здравеопазването Костадин Ангелов в отговор на допълнителен въпрос на депутата от БСП Румен Георгиев защо ваксинираните и преболедувалите трябва да носят маски, предаде Агенция „Фокус”.
„По отношение
защо трябва да носят хората маски, когато са ваксинирали или са преболедували,
отговорът е много прост. Той е следният: всички хора, които са получили ваксина, които имат титър на антителата, които са преболедували и отново имат титър на антителата, той няма да им позволи да се разболеят, няма да им позволи, ако се разболеят, да прекарат тежко заболяването.
Това може да го постигне единствено и само гарантирано с ваксината, но могат да пренасят вируса. Това не е мнение на министъра на здравеопазването, а на световни експерти. Именно за това изискването за влизане в страната не е обвързано с ваксинирането, а с изискване за отрицателен, негативен PCR тест”, заяви още министърът.
Въведените от областния щаб противоепидемични мерки в Кюстендил дават резултат,
каза още Ангелов. Вече е доказан британският вариант на вируса в града, още в края на миналата година, припомни здравният министър.
Въведените мерки са носене на предпазни маски на открито, измерване на температурата на влизащите в поликлиниката в града, както и извършване на антигенни тестове. В болницата в града категорично няма натиск, увери министър Ангелов и посочи, че са осигурени необходимите предпазни средства, консумативи и дезинфектанти. Ваксинационният процес в Кюстендил протича нормално, допълни той.
Ангелов каза още, че се
разработва клинична пътека и национална програма за грижа за пациенти с постковид синдром.
„За една година, след регистрирането на първите случаи на зараза с коронавирусната инфекция, все още има много въпроси, които търсят отговор”, посочи той.
„Инфекцията предизвиква физически и психически последици за по-дълъг период, които все още не са добре проучени”, посочи министър Ангелов. Симптоматиката засяга сърдечно-съдовата система, дихателната система, системата на обмяната и др. Често при такива пациенти се налага мултидисциплинарен подход на лечение.
Обмислят се варианти с различни специалисти, имащи опит и знания да диференцират постковид симптоматиката, за преценка на състоянието на пациентите, които се нуждаят от допълнително лечение. Ако се налага и болнично лечение, са налични условия за това по съответните клинични пътеки. В „пътеките” има указани правила за клинично поведение в хода на диагностиката и лечението.
Борисов: Създаваме зелен коридор за всички желаещи да се ваксинират
Спад в броя на новите случаи на COVID-19, увеличават се пациентите в болниците
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!