М инистърът на здравеопазването изиска всички регионални здравни инспекции незабавно да уведомят болниците на територията на съответната област, че е незаконосъобразно изискването на PCR тест като условие за прием в болница или консултация със специалист.
Почина мъжът с COVID-19, летувал на Кайт къмпинг „Градина"
Разпореждането на Кирил Ананиев е във връзка със зачестилите сигнали от граждани за изисквания от страна на лечебните заведения преди хоспитализация или консултация на пациентите да бъде извършен платен PCR тест.
Пациенти: Задължават ни да си платим тест за коронавирус
Вчера пациенти сигнализираха, че прием в болница може да бъде осъществен само срещу направен тест за коронавирус. Хората е трябвало да се изследват за своя сметка, за да получат медицинска грижа.
Служител на НОИ е заразен с коронавирус
Разпространението на COVID -19 стана повод някои болници в страната да въведат отрицателния тест за коронавирус като задължително условие за прием. Проблемът в случая е, че пациентите са тези, които трябва да платят изследването, независимо дали става въпрос за раждане или химиотерапия.
112 нови случаи на коронавирус у нас, 5 нови жертви
Въпреки принципната позиция на здравното министерство, че платения тест не трябва да се превръща в условие за хоспитализация, лечение или консултация със специалист, пациенти се оплакват, че тази практика продължава.
Фелдшер, заразен с COVID-19, се самоизписа от болницата в Шумен
В съобщението си днес здравният министър е категоричен,
че всички сигнали за отказ от страна на лечебните заведения за диагностика или лечение поради липса на PCR тест ще бъдат проверени и ще бъдат налагани санкции. До момента Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ е започнала 7 проверки по подобни казуси, една проверка е приключила с наложена санкция и на лечебното заведение е разпоредено да възстанови на пациента взетите за PCR тест средства.
Огнище на COVID-19 в Гърция, близо до границата с България
От Министерството на здравеопазването припомнят позицията си по въпроса:
PCR тест, заплатен от гражданите, не може да бъде условие за прием или консултация със специалист в лечебни заведения. Всички здравноосигурени лица имат право на достъп до лечебни заведения за оказване на болнична помощ, заплащана от НЗОК, когато диагностичната и/или лечебната цел не може да бъде постигната в условията на извънболничната помощ.
АФП: Пробив в лечението на ковид-19 с дексметазон
Гражданите имат право да изберат лечебно заведение, сключило договор с НЗОК за оказване на съответната болнична помощ, на територията на цялата страна. Приемът за диагностика и лечение (в т.ч. и оперативно) в болнични условия се осъществява въз основа на здравословното състояние и свързаните с него индикации за болнично лечение и не трябва да бъде възпрепятстван от въвеждане на други предварителни условия. Извън това, по време на хоспитализацията лечебните заведения са задължени стриктно да спазват мерките по превенция и контрол на инфекциите, свързани с медицинското обслужване.
Две учителки от детска градина в Перник са с коронавирус
Освен това НЗОК заплаща дейността по диагностика на COVID-19 чрез извършването на високоспециализирано изследване „Полимеразна верижна реакция (PCR) за доказване на COVID-19“.
Министерството на здравеопазването се обръща към всички български граждани с апел своевременно да подават сигнали в случаи на отказ от страна на лечебните заведения за диагностика или лечение без PCR тест.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!