Е кип от американски учени, ръководен от българина проф. Димитър Димитров от университета в Питсбърг, работи върху обещаваща терапия срещу COVID-19.
Тя е основана на изолиране на антитела, които блокират вируса.
COVID-19: Какви са прогнозите на британските здравни власти
Резултатите от изследването бяха оповестени от Cell, едно от най-авторитетните научни списания, което публикува само обективни и значими за науката данни, съобщава БНР.
Проф. Димитров обясни принципа на действие на терапията.
Втора вълна на COVID-19: Какво се случва в Мадрид
"Нашето антитяло се свързва с вируса много здраво и предотвратява вирусът да влезе в клетките. Така че моментът, в който има антитяло в организма - или преди инфекция, или след инфекция, то се свързва и вирусът вече не може да продължи да инфектира клетките. Така че може да използва както за предотвратяване на инфекция, така и за трeтиране на вече инфектирани хора", казва той.
Втора вълна на COVID-19 в Европа, СЗО: Не спазвате мерките
Проф. Димитров работи като старши изследовател в националните институти по здравеопазване в САЩ от 1990 година. През 2017 година създава Център по терапевтични антитела в университета в Питсбърг, където работи и в момента като негов директор и професор по медицина.
"Нашата цел е да разработим лекарство, което да може да се използва за предпазване от инфектиране с този вирус или да се използва за лечение на вече заразени с вируса хора... Предвиждаме в началото на другата година да бъде изпитвано и върху хора", допълва експертът.
Тръмп: Раздаваме 100 млн. дози ваксина срещу COVID-19 до края на годината
Учените взимат клетки от няколкостотин човека, изолират гените, които кодират за антитела, и ги слагат в т.нар. "библиотеки", които представляват 100 млрд. различни тела.
"След това с един процес за седмица можем да отделим антитяло, което да бъде много ефективно срещу каквото искаме, който и да е вирус. Нашият метод е много бърз. Това е едновременно лекарство и ваксина. Ваксината е само за протектиране на инфекцията, докато антителата са като лекарство, което може да съществува много дълго време в организма на човека", посочва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!