24 нови потвърдени случаи на новия коронавирус в България за последното денонощие. 12 от тях са в болница.
Така общият брой на заразени с COVID-19 стават 648.
Това съобщи началникът на Националния оперативен щаб ген. проф. Венцислав Мутафчийски.
Няма нова област, засегната от вируса. Увеличението на заразените спрямо петък е 3,8%.
Мъжът, починал преди 2 дни в "Пирогов" е дал положителна проба за коронавирус. Така жертвите вече са 26. Общо починали са 14 мъже и 12 жени. Средната възраст на загиналите е 64 години, каза още ген. Мутафчийски.
В болница общо са 231 души, като 32 са в интензивно отделение. 62 са излекувани.
36 са заразените медици. Още три медицински лица са новозаразени - санитар от "Пирогов", работил в отделението с пациенти с коронавирус, лаборантка от РЗИ Кърджали, която също е работила със заразени и санитарка от МБАЛ Кърджали, от неврология, която няма данни да е контактувала с положителни пациенти.
Регистрираните случаи по справка, предоставена от Националния оперативен щаб, са както следва: София - 15; В Кърждали - 2 ; Пазарджик - 1 ; Велико Търново - 3;
Ген. Мутафчийски съобщи, че в момента се провежда най-мащабната акция по изследване на медицински персонал и доброволци.
Ръководителят на кризисния щаб отново отправи критики към онези, които не спазват социална изолация, заради които може да се провали целия модел, изграден до момента.
Той отново съобщи, че щабът ще предложи на здравния министър да издаде заповед за задължителното носене на предпазни маски на определени места. Такава заповед Ананиев издаде преди дни, но по-малко от 24 часа я отмени след обществено недоволство.
Ген. Мутафчийски не даде конкретен отговор на въпрос на БГНЕС дали ще препоръча изследване на духовниците у нас предвид наближаващия Великден и фактът, че в България има повече от 4000 храмове и манастири. Той заяви само:
"Горещо препоръчваме на нашите сънародници да останат вкъщи по време на празниците, защото това е единственото нещо, което би ги защитило да не се заразят при струпването на много хора".
Лабораториите ще започнат да правят PCR тестове по метода на пуловете.
Това каза директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев на брифинга днес.
Когато процентът на положителните проби е нисък, се предприема методът на пуловете – ако се изследват 100 проби, от които очакваш 5 положителни, тогава може да се направи следното – събираш 5 материала и изследваш отделно 5-те, за да разбереш кой е болен – един или двама най-много, обясни проф. Кантарджиев тази сутрин в Министерски съвет с участието на премиера и министри от кабинета.
По думите му, проблемът е в чувствителността на метода. "Ако материалът има много малко вирус, това е един от проблемите, защото целим да взимаме пробата в началото на заболяването, тогава не можеш да събираш 10 материала, защото шансът да откриеш заболяването е по-малък", каза Кантарджиев.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.
Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!
НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП
ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!