50 са новите случаи на COVID-19 в България, с това общият брой на заразените става 1437.
От тях 20 души са настанени в болници.
Направените проби за същия период са 859, а общо 45208 или 6458 изследвани на милион души население, ако населението на България е 7 млн. души. Това съобщиха от Националния оперативен щаб.
В София са установени 13 случая - По двама са настанени в "Пирогов" и ВМА, един в МБАЛ "Александровска" и 8 амбулаторни
В Пловдив случаите са 11, концентрирани в 2 фамилии от Брестовица. Заразяването се свързва с пристигнали от германия хора и в двете фамилии.
"Във Видин случаите са 10, настанени в УМБАЛ. В Плевен - 8, като 6 от тях са от завод "Мизия". В Сливен - 3, Враца -2, Благоевград -1, Хасково - 1, Ямбол-1".
Активните области, от които са открити случаите, са 11. 287 са приетите в болница. 39 - в интензивни отделения.
6 нови случая на заразени деца - в София и Пловдив. Те не са хоспитализирани и са в домашни условия поради липса или леки клинични оплаквания.
С пет нови случая заразеният медицински персонал са 155.
Трима души са починали за последните 24 часа - жена от МБАЛ Сливен на 60 години с хронична сърдечна недостатъчност и исхимична болест на сърцето; жена на 58 години от "Пирогов" с артериална хипертония; мъж на 70 години в Пловдив със сърдечна недостатъчност от фамилиите в Брестовица. С това общият брой на жертвите става 61.
Излекуваните са с 21 повече за денонощието и вече стават 243 или 17% от всички заразени, допълни Мутафчийски. От ВМА - София са 2 пациенти. В Сливен - 6, Видин - 2. По данни на РЗИ са излекувани 11, чиято карантина е изтекла.
"Засега общото мнение е, че към края на май месец ще бъде дадена възможността за полагане на изпити на учениците от 7 и на матурите от дванадесетокласниците. Не става въпрос за масово връщане на учениците в клас".
Това каза председателят на Националния оперативен щаб ген.-майор Венцислав Мутафчийски.
"Във Видин има установени 33 медицински лица, заразени с коронавирус. Това е почти 10% от персонала във Видинската болница и може да доведе до проблем в обслужването на населението в града", обясни Мутафчийски ситуацията с многото заразени медицински работници от лечебното заведение.
По думите му вчера от министъра на здравеопазването е изпратено писмо до други болница в района за набиране на доброволци, които да заминат за обслужване на пациенти във Видинската болницата.
"От 3 седмици настояваме пред премиера да бъде променен начина на оповестяване на информацията, свързана със заразените с инфекцията, защото първоначалната идея беше обществото да бъде максимално информирано по този въпрос, но има и гласове, че тези брифинги носят стрес", заяви Мутафчийски. Той допълни, че за тях това също е емоционално изчерпваща задача.
Според Мутафчийски случаите на масово заразяване в производствените колективи опровергават твърденията, че българите не са податливи на заразата. Единствено може да се твърди, че смъртността е ниска, допълни той и се позова на данни на НСИ.
"До първата седмица на март смъртността, в сравнение с миналата година, беше с 10% средно седмично по-ниска за тази година. Тази тенденция се запази и във вече по-активното развитие на епидемията в България“.
До момента в щаба не е постъпвало искане за изследване на свещенослужители, каза д-р Ангел Кунчев.
"От епидемиологична гледна точка, не мисля, че има някакво особено основание да обследваме тази група, защото благодарение на предварителните уговорки и създадената организация там нямаше струпване по време на празниците и не се получи по-рискова атмосфера“.
В дома за възрастни в Гара Орешец ситуацията е непроменена – 8 заразени и 4 хоспитализирани. От 16 души персонал трима са дали положителни проби. Имало обаче "неразбиране от местната власт в лицето на кмета" заявиха от щаба. Причината е че той настоява хората от дома, които са заразени, да влязат в болница, въпреки че нямат симптоми.
Общопрактикуващият лекар е прегледал всички в дома и заключението му е, че в момента никой от тях не се нуждае от болнично лечение.
"Всички лекарства които са разрешени за употреба в страната са налични. Включително сега има една много голяма пратка от лекарства, от антибиотици, които ще пристигнат до един или два дни", каза ръководителят на щаба относно твърденията, че лекарство против артрит влияе добре на пациенти с Covid-19 в тежко състояние.
Само разумни компромиси би приел щаба, и то когато се установи, че разпоредбите се спазват стриктно, съобщи още началникът на ВМА.
"Обсъждат се още мерки с хоризонт септември-октомври-ноември в абсолютно всички сфери, които сега за замрели, но това е нещо, което ще се обяви от правителството, не от нас". За първи май все още обмисляме мерките, но това, което в момента съществува като КПП-та, няма основания да се премахват.
Един от приоритетите, които съществуват още от самото създаване на щаба, е запазването на медицинския персонал. Във всички ръководства на СЗО и други страни, които и все още действат, това е като първи приоритет, уточни началникът на ВМА.
Ген. Мутафчийски съобщи още, че свижданията в болниците и свижданията в старческите домове ще са мерките, които последни ще отпаднат.
Той отбеляза, че вътреболничните инфекции са много сериозен проблем, въпреки наложените мерки за безопасност и дезинфекция.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!