З а последното денонощие има 49 нови заразени с COVID-19, от тях в болница са 21 души. Така общият брой на заразените с новия коронавирус в България е 1015.
Това каза председателят на Националния оперативен щаб ген.-майор Венцислав Мутафчийски по време на брифинг в Министерския съвет.
"Увеличението за денонощието с новите случаи е 5.1%. 795 са активните случаи в страната. Плевен има 17 нови случая, като 13 са от завод "Мизия", а в София са 16. Видин има 4, Бургас – 3, Кюстендил - 3, Сливен - 3, Хасково – 1, Благоевград - 1, Пазарджик – 1. Имаме нов случай на момиче на 15 години от Кюстендил. Тя е в добро състояние и не е в болница", добави той.
"От медицинския персонал има трима нови заразени. От тях един е от Видин, който е лекар, както и две медицински сестри от Сливен и Бургас".
"Има четирима нови излекувани и случаите стават 174, или 17.1% от установените случаи. Това са трима мъже и една жена", каза още той.
"Починалите са 47, двама от тях са нови през денонощието. Това са жена на 77 години от Сливен и 49-годишен мъж, който е починал в УМАБЛСМ "Пирогов". Нямаме данни за придружаващи заболявания при тях", каза още той.
"281 са настанени в болница, 40 от тях са в интензивни отделения", допълни Мутафчийски.
Село Буковлък няма да бъде поставено под карантина, защото има само 4 случая на коронавирус за около 4000 жители, каза още ген. Мутафчийски.
"Село Буковлък има около 4000 души население. Установени са четирима с коронавирус, но това е твърде малка бройка, за да се наложи карантина на цялото село. Това е нашето мнение, че на местно ниво може да се вземе такова решение, но обърнахме внимание, че сме дали указания да се разшири търсенето на евентуално заразени лица, контактни лица и включително с резово проучване на други популации, които нямат общо с тези 4 случаи", посочи той.
Той посочи, че 14-дневна карантина за цялото население не е решение, за да се спасим от коронавируса.
"Това снижава в много голяма степен заболеваемостта, но не я премахва. Има и фамилност в заболяването. Благодарение на мерките България има ниска заболеваемост и ниска смъртност", каза още той.
По повод установени заразени в УМБАЛ "Св. Иван Рилски" Мутафчийски посочи, че са издирени всички 200 пациенти от лечебното заведение. Спрямо болницата са направени епидемиологични проучвания на всички контактни лица на пациента, който е установен с коронавирус. Открити са още един пациент и един лекар, които са били в контакт с първия доказан пациент, но болницата не е под карантина.
Над 110 ваксини срещу коронавируса се изпробват в момента в света от всички държави, големите надежди на цялото човечество са за създаването на ваксина, каза още ген. Мутафчийски.
"Засега няма дори първи съобщения за някакви обнадеждаващи резултати. Или поне лабораториите не бързат, защото това е дълъг процес, който трябва да премине през всички етапи, за да бъде ваксината достатъчно безопасна за прилагане върху хора. В Китай например имаше и тестове върху хора, но резултатите още не са съобщени. За Англия също четох за тестове, но не върху хора. Там се предполага, че тази ваксина ще бъде надеждна до към септември месец, но още нищо не се знае. Големите надежди на цялото човечество са за създаването на ваксина", добави той.
"Поел съм личен ангажимент за дъщерята на Милен Цветков"
"Още в първия ден след смъртта на журналиста Милен Цветков, госпожа Генка Шикерова се свърза с мен и съм поел личен ангажимент",
заяви ген. Венцислав Мутафчийски, помолен да каже дали дъщерята на Милен Цветков, след като пристигне в България, трябва да стои под 14-дневна карантина.
Дъщерята на Милен Цветков се очаква да пристигне от Холандия за погребението на баща си.
"За последните 7 дни имаме почти 300 случая, което е 30% от всички пациенти досега".
"Докато вървяхме по една умерена парабола, сега по-отчетливо се изкачваме нагоре в заболеваемостта. Процесите са динамични и спрямо тях ще се вземат навременни решения. Трудно е да говоря отсега какво ще се предприеме за Гергьовден", коментира още ген. Мутафчийски.
"Всяка една мярка, която е разхлабване, трябва да се прави под условие, че това би довело до по-висока заболеваемост. Когато политиците говорят за разхлабване на мерки, трябва съвсем честно да се каже на българските граждани, че това ще доведе до влошаване на емидемиологичната обстановка. Трябва много зорко да се наблюдава тази ситуация и ако трябва, да се даде отстъпление от разхлабването на мерките. Затова никой не е твърдял, че разширяването на достъпа до медицински заведения ще доведе до подобряване на ситуацията. Не, рисковете даже стават повече, но не може да не се ваксинират безкрайно дълго децата, да не се наблюдават бременните жени, да се пренебрегнат онкологичните заболявания или установяването им, както и лекуването на декомпресираните хронични заболявания. България има над 2 млн. възрастни хора с по едно, две и повече хронични заболявания, които трябва да бъдат обслужвани от личните си лекари и от болничната помощ. Рисковете трябва да бъдат преценени. Няма гаранция, че това ще се случи абсолютно безопасно за всеки един човек", добави той.
По думите му са въведени ограничения за инвитро процедурите, защото тези процедури търпят отлагане. Според него могат да се отложат във времето, за да се избегнат рисковете по упражняването на тази дейност.
Болниците вече са компенсирани на 85%, каза още Мутафчийски.
"От вчера върви процедура по закупуване на голямо количество защитни облекла за многократна употреба и безвъзмездното им даване на болниците. Болниците вече са компенсирани на 85% със заплащането си. Здравната каса заплаща тестовете. Би трябвало вече и болниците активно да навлязат в закупуването на тези предпазни средства. Те ги получават безвъзмездно“, каза Мутафчийски.
По отношение на тестовете проф. Тодор Кантарджиев посочи, че са направени 27 000 PCR теста.
"Нашата цел е всяка седмица да се правят по 7000 теста PCR, с които да се обхваща един на всеки 1000 души в страната. Целта е ранното откриване на болните. Най-важното е да се хващат първите симптоми особено при лекарите на първа линия. Трябва активно да се търсят първите симптоми на медицинските работници в болниците, РЗИ и екипите на Спешна помощ. Второто нещо е активно търсене на всички болни с белодробни заболявания и следно тежка клинична картина. Проследявайки анализ на връзка между смъртността годишно и на месеците на 2020 година РЗИ проведе активно търсене на първите случаи на болните от трудови колективи. Трябва да бъдат намерени първите клинични случаи, за да бъдат тествани с тези тестове. НЗОК предвиди заплащане на тези генетични изследвания за лабораториите, които спазват медицинския стандарт и работят по Касата. Този вирус се разпространява безсимптонно сред хората", посочи той.
ООН: Светът рискува гладната смърт заради COVID-19
СЗО: Най-лошото тепърва предстои
Европейският съвет обсъжда постепенното излизане от карантината
Поставиха под карантина хематологията на "Св. Иван Рилски"
Конспирация: Има ли връзка между 5G и коронавируса
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!