В световен мащаб доказаните случаи на заразени с Ковид-19 хора вече са 111 405. Заради заболяването живота си са загубили 3892 души, а броят на хората, които са се възстановили от коронавируса, е 62 375.
Как да се предпазим от коронавируса?
На фона на тези данни в интернет започнаха да се появяват най-различни мнения относно това дали трябва да има паника, или не заради коронавируса. Митовете, както и прекалено многото факти в онлайн пространството, принудиха Световната здравна организация да говори за "инфодемия".
Терминът описва огромното изобилие от информация - както вярна, така и невярна, която обаче затруднява хората в усилието им да намерят надеждни източници.
Няма нужда от страх, нито от неглижиране, а от адекватна информация. Ето и кои са едни от заблудите, свързани с вируса, които Световната здравна организация развенчава:
1. Мит: Студеното време и снегът могат да убият новия коронавирус.
Истина: Няма причина да се смята, че студеното време може да убие новия коронавирус или друго заболяване.
Нормалната температура на човешкото тяло остава около 36,5 ° C до 37 ° C, независимо от външната температура или времето.
2. Мит: Взимането на гореща вана може да предотврати заразяване с коронавируса.
Истина: Вземането на гореща вана няма да ви попречи да хванете Ковид-19. Нормалната ви телесна температура остава около 36,5 ° C до 37 ° C, независимо от температурата на вашата баня или душ.
Най-добрият начин да се предпазите от Ковид-19, е като често почиствате ръцете си. По този начин елиминирате вируси, които може да са попаднали върху тях.
3. Мит: Коронавирусът може да бъде предаден чрез стоки, произведени в Китай или в която и да е държава, отчитаща случаи на Ковид-19.
Истина: Въпреки че коронавирусът може да остане върху повърхности за няколко часа или до няколко дни (в зависимост от вида на повърхността), е малко вероятно вирусът да се задържи върху повърхността, след като тя бъде преместена и изложена на различни условия и температури.
4. Мит: Новият коронавирус може да се предава чрез ухапвания от комари.
Истина: Към днешна дата няма информация или доказателства, които да подсказват, че новият коронавирус може да се предава от комари.
Ковид-19 е респираторен вирус, който се разпространява главно чрез капчици, генерирани, когато заразен човек кашля или киха, или чрез капчици слюнка или секрет от носа.
5. Мит: Сешоарите за ръце са ефективни при убиването на новия коронавирус.
Истина: Не. Сешоарите за ръце не са ефективни при убиването на Ковид-19.
6. Мит: Домашните любимци могат да разпространяват новия коронавирус.
Истина: Понастоящем няма доказателства, че домашните любимци, като кучета или котки, могат да бъдат заразени с новия коронавирус. Въпреки това, винаги е добра идея да миете ръцете си със сапун и вода след контакт с домашни любимци.
Това ви предпазва от различни често срещани бактерии като ешерихия коли и салмонела, които могат да се предават между домашните любимци и хората.
7. Мит: Ваксините срещу пневмония предпазват от новия коронавирус.
Истина: Ваксините срещу пневмония не осигуряват защита срещу новия коронавирус. Вирусът е толкова нов и различен, че се нуждае от собствена ваксина.
8. Мит: Редовното използване на физиологичен разтвор за носа може да предотврати заразяване с новия коронавирус.
Истина: Не. Няма доказателства, че редовното използване на физиологичен разтвор за носа предпазва хората от инфекция с новия коронавирус.
9. Мит: Новият коронавирус влияе само на по-възрастните хора.
Истина: Хората от всички възрасти могат да бъдат заразени от Ковид-19. Възрастните хора и тези с предишни медицински състояния (като астма, диабет, сърдечни заболявания) изглежда са по-уязвими от това да се разболеят тежко от вируса.
10. Мит: Антибиотиците са ефикасни за предотвратяване и лечение на новия коронавирус.
Истина: Не, антибиотиците не действат срещу вируси, а само срещу бактерии. Ковид-19 е вирус и следователно антибиотиците не трябва да се използват като средство за превенция или лечение.
Ако обаче сте хоспитализирани заради Ковид-19, може да получите антибиотици, тъй като е възможна бактериална коинфекция.
Във видеото горе вижте как правилно да миете ръцете си.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!