Б лизо милион души са взели експериментална ваксина срещу коронавирус, разработена от китайската компания Sinopharm, казаха от компанията, въпреки че все още не е предоставила никакви ясни клинични доказателства за ефикасност, съобщи АФП.
Китай дава експериментални ваксини Covid-19 на хора, включително държавни служители, студенти и основни служители, които се отправят в чужбина от юли.
Coronavirus: 1 million Chinese injected with Sinopharm vaccine under emergency use scheme https://t.co/ZKuGio8CIH #covid19 #coronavirus
— Long Covid - Chronic Coronavirus (@PandemicCovid20) November 19, 2020
Шефът на Sinopharm каза пред медиите тази седмица, че близо милион души досега са получили ваксината си за спешна употреба, въпреки че той не посочи конкретно число.
"Не сме получили нито един доклад за тежка нежелана реакция и само някои са имали някои леки симптоми", каза Лю Дзинчжен в интервю.
Китай се опитваше да разработи своята ваксина за новия вирус - който се появи за първи път в центъра на страната в края на миналата година - с четири ваксини, които сега са в последния етап на тестване.
Много от изпитанията се провеждат в чужбина, тъй като Китай до голяма степен постави вируса под контрол в своите граници.
Sinopharm тества две ваксини в последващ етап на изпитвания в страни, включително ОАЕ, Бахрейн, Египет, Йордания, Перу и Аржентина.
Тази седмица компанията заяви, че е "водеща в света във всички аспекти" на разработването на ваксини, макар и да не е предоставила клинични доказателства от текущи изпитвания.
Вместо това фирмата цитира анекдотични преживявания от тези, които са били ваксинирани, включително "строителния персонал, дипломатите и студенти", които според нея са посетили повече от 150 страни след ваксинация, без да са се заразили.
Nearly a million people in China have taken an experimental Covid-19 vaccine developed by Sinopharm, through the country's emergency use programme.
— BFM News (@NewsBFM) November 19, 2020
No serious adverse reaction has been reported, but clinical studies have yet to be completed to prove their safety and efficacy. pic.twitter.com/fXjkEoyllj
Президентът Си Цзинпин заяви, че всяка китайска ваксина би била "глобално обществено благо", след като страната беше подложена на критики, особено от САЩ.
Мнозина, които са били ваксинирани в Китай, не са официални участници в изпитанията на производителите на лекарства и се твърди, че са го направили доброволно.
"От момента на избухването на епидемията от коронавируса китайското правителство утвърди пет технологични подхода към разработване на средства срещу инфекцията. Става дума за инактивирани (убити), рекомбинантни препарати, ваксини на основата на аденовирусен вектор, на основата на атенюирани (отслабени) грипни вируси, а също на нуклеинови киселини", каза днес говорителят на външното министерство Чжао Лицзян по телевизионния канал Си Джи Ти Ен.
Той добави, че "Китай разполага с пет ваксини срещу коронавируса, които в момента преминават трета фаза на клинични изпитания в ОАЕ, Бразилия, Пакистан, Перу и други страни".
Говорителят отбеляза, че "след завършването на изследванията и разработките китайските ваксини ще бъдат възможно най-бързо включени в списъка за продажби, който се регулира от механизма COVAX (Ковакс) и ще това ще внесе своя принос за достъпността на препаратите и снабдяването с тях на развиващите се страни в света".
Миналия месец говорителят на китайското министерство на науката и техниката Тян Баого съобщи, че китайски специалисти провеждат клинични изпитания на 13 ваксини срещу коронавирусна инфекция, като 4 от тях са в трети стадий на изпитания.
Ковакс е международен механизъм, създаден от Световната здравна организация съвместно с Глобалния алианс по ваксините и имунизациите и Коалицията за иновации в областта на готовността за епидемии. Той е създаден с цел да се гарантира справедливо разпределение между всички страни в света на ваксините срещу коронавируса. В рамките на този механизъм до края на 2021 г. трябва да бъдат произведени и равномерно разпределени 2 млрд. дози.
СЗО препоръча да не се ползва ремдесивир за ковид -19
Мутира ли коронавирусът и става ли по-смъртоносен
Вирусолог прогнозира спад на заразените
Кунчев: Трети сме по смъртност в ЕС и втори на Балканите
Мъжете губят по-бързо антителата срещу ковид-19
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!