С ръбският премиер Александър Вучич нарече „лоша новина“ решението на руската страна да се откаже от проекта за строителство на газопровода „Южен поток“, съобщи ТАСС, позовавайки се на сръбската държавна телевизия РТС.
По думите на Вучич
Сърбия в продължение на седем години е инвестирала в този проект, но плаща цената на сблъсъка на великите сили.
Премиерът отбеляза, че би искал да обсъди тази тема с руския президент Владимир Путин и други представители на руските власти, след като се завърне от заседанието на Съвета за сигурност на ООН в Ню Йорк.
Снощи сръбският министър на енергетиката и минната промишленост Александър Антич каза, че Сърбия не е уведомена официално от „Газпром“ за промени в проекта за строеж на газопровода. „Следим с голямо внимание всички изявления и реакции на руското ръководство за „Южен поток“, каза Антич.
В Сърбия прекратяването на участието на Русия в проекта „Южен поток“ се приема, на първо място, като сигнал към членовете на Европейския съюз, от които зависи строежът на газопровода, продължи той. По-нататъшното изпълнение на проекта изисква съгласуване по линията Брюксел – Москва, каза сръбският министър и изрази надежда, че всички оставащи открити въпроси ще се решават с преговори и двете страни ще постигнат съгласие.
„Разбира се,
това е изключително важен проект за енергийната сигурност на нашата страна и от него зависи заетостта в значителна част от нашия строителен отрасъл,
но ние, за съжаление, не сме в състояние да повлияем на бъдещето на газопровода, каза Александър Антич, цитиран от ТАСС.
Сръбските вестници коментират днес темата.
Отлагайки този проект, който за нея би бил печеливш, България „не се държи като независима държава“, припомня „Блиц“ думите на Путин. Той посъветва българските лидери да поискат компенсации за загубите от Европейската комисия, тъй като по думите му България би могла да получава около 400 млн. евро годишно благодарение на транзита на газ, отбелязва още белградският вестник.
Вестник „Политика“ цитира анализатори, които определят спирането на „Южен поток“ като силно послание към България, която това лято спря работата на своя територия под натиска на Брюксел и Вашингтон. Това не означава, че Русия напълно се е отказала от газопровода, но този проект ще бъде замразен, докато не се постигне окончателно споразумение между ЕС и Русия, посочва „Политика“.
С подписването на две газови споразумения с Китай тази година на стойност над 500 млрд. долара и с вчерашния договор с Турция, Русия създаде ситуация, в която „Южен поток“ вече не приоритет, ако в Брюксел не съществува политическа воля той да се изгради, пише още вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!