С ръбският премиер Александър Вучич заяви, че след разговора му с руския президент Владимир Путин са отстранени всички пречки за подписване на договора за газопровода „Южен поток“, предаде Танюг.
Вучич каза, че
подписването на ключовия документ може да се очаква днес или утре
и съобщи, че руският държавен глава ще посети Белград до края на годината.
Малко по-късно беше обявено, че компания „Саут стрийм“ е сключила договор с фирма „Центъргаз“ за строителството на газопровода на територията на Сърбия. „Центъргаз“ е многопрофилен инвестиционно-строителен холдинг, дъщерна компания на групата „Газпром“. Тя ще се заеме с проектирането, доставката на оборудването и материалите, строително-монтажните работи, обучението на персонала и въвеждането на „Южен поток“ в експлоатация на територията на Сърбия.
Условията на договора предвиждат като подизпълнители за отделните видове строителни работи да бъдат привличани сръбски компании. В търга за строителството на газопровода, обявен през март тази година, участваха четири компании от Русия и Сърбия.
„Много съм доволен от резултатите на посещението и от сърдечността, която проявиха нашите домакини, особено президентът Путин“, каза Вучич пред журналисти на излизане от резиденцията на Путин, където около два часа разговаря с руския президент при закрити врати.
Сръбският премиер съобщи, че са говорили за икономическото, политическото и всякакъв друг вид сътрудничество между двете държави. „Путин прие моята покана за посещение и много скоро, преди края на годината, ще бъде в Белград. Това, струва ми се, говори достатъчно за взаимното уважение и сътрудничество между Сърбия и Русия“, отбеляза сръбският премиер.
Сърбия може да стане регионален енергиен възел при реализацията на проекта,
коментира ИТАР-ТАСС. В материалите, подготвени от Кремъл за днешната среща на Путин и Вучич, се казва, че е планирано от територията на Сърбия да бъдат направени две разклонения (към Република Сръбска в Босна и Херцеговина и към Хърватия) и се разглежда възможността за разклонение от Сърбия към Македония вместо от България към Македония. Проучва се и въпросът за прокарване на газопровод към сръбско-косовската граница с паралелно създаване на потребителска мрежа в Косово на базата на дългосрочни договори за доставка на руски природен газ.
Сръбското държавно ръководство е подкрепило тази идея, стремейки се придаде на страната статут на регионален енергиен възел, се казва в подготвения от Кремъл документ. Вчера Вучич обсъди перспективите за "Южен поток" с руския премиер Дмитрий Медведев и потвърди, че по проекта са останали за уточняване само някои технически въпроси, които „бързо се решават“.
Самият Путин потвърди, че
Русия има намерение да заздрави връзките си със Сърбия,
преди всичко в търговско-икономическата сфера, предаде Танюг. „Следим политическата ситуация в Сърбия, а което е най-важно, очакваме заедно да развием възможно най-добри икономически отношения“, каза Путин.
Сръбският премиер освен това изрази благодарност за подкрепата на Русия по въпроса за Косово.
Междувременно словенският външен министър Карл Ерявец обяви на пресконференция, че страната му е
„за“ реализация на проекта „Южен поток“ на територията на Словения.
„Ние искаме „Южен поток“ да преминава през наша територия“, каза Ерявец. По думите на словенския министър, при посещението си в Москва на 30 май той е получил уверения, че след сключването на споразумение с Австрия газопроводът ще преминава през територията на Словения.
Ерявец уточни, че препятствията за реализация на проекта са по-скоро от административен, а не от политически характер. Той изтъкна, че щом по този повод е било намерено решение за „Северен поток“, няма причина да не се решат и проблемите с „Южен поток“. „Ние смятаме, че щом Европейската комисия започне да диша с пълни гърди, този въпрос ще се придвижи напред“, каза Ерявец.
Руският външен министър Сергей Лавров пък каза, че
Русия разчита Европейската комисия да вземе съответните решения за изпълнение на проекта
и се надява да бъде възобновен диалогът с ЕК.
Лавров направи изказването след среща със словенския президент Борут Пахор и Ерявец.
Русия е заинтересована всички страни, подписали споразумение по „Южен поток“, да продължат участие в проекта, отбеляза руският министър. Според него опитите да се прилагат със задна дата изискванията на „третия енергиен пакет“ спрямо проекта са нечестни и противоречат на международното право.
Същевременно ИТАР-ТАСС съобщи, че компанията „Саут стрийм танспърт“ (South Stream Transport B.V.) планира тази есен да започне полагането в морето на първата отсечка от газопровода. Полагането ще започне след заваряването на тръбните секции на специалния кораб Castoro Sei в пристанище Бургас. Този май там бяха доставени първите тръби за морския участък на газопровода.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!