Б ългария продължава да зависи от една тръба и от един доставчик и като държавен глава съм твърдо решен това да се промени и това не е антируска политика.
Това заяви Росен Плевнелиев по време на втория ден от международната конференция „Как да се справим с миналото, гледайки в бъдещето“.
Дискусията е част от кампанията „25 години свободна България“. В нея участва и президентът на Унгария Янош Адер, който днес завършва 2-дневното си официално посещение у нас.
Според него „Газпром“ не бива да се изживява като монополист и не бива да превръща газа в оръжие.
Въпросът обаче не зависи само от България и ЕС, но и от руските партньори, които трябва да спазват договорите.
„Ние търсим диверсификация, включително и на маршрутите, ние сме достоен член на европейското семейство и не можем въпреки европейските правила и напук на тях да действаме, това не работи за доверие.
България взима мерки не за увеличаване на покупките на газ от Русия, а за тяхното намаляване“,
коментира още държавният глава.
Плевнелиев отбеляза началото на проекта за Южния газов коридор, с който ще се осигури реална диверсификация, както и подписания договор от България за покупка на 1 млрд. куб. м азерски газ от 2019 г. и подписания от служебното правителство на Георги Близнашки допълнителен меморандум, с който си запазваме правото и по-рано от 2019 г. да купуваме тези количества газ, ако има техническа възможност.
Относно „Южен поток“ президентът Янош Адер коментира, че Унгария, България, Сърбия и Австрия, които участват в проекта, имат право да се снабдяват с газ, по същия начин както Германия да се снабдява с газ чрез „Северен поток“.
„Защо трябва това да бъде поставено под въпрос, защо трябва да бъде отнета тази възможност на тези четири страни да се снабдяват с конкурентна газ“, попита Адер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!