"Търси се публичен ефект от съобщаването на новината именно след срещата с американските сенатори. В случая с "Южен поток" решението все пак е свързано с Брюксел, с това, че се нарушава европейското законодателство. Натискът на Брюксел е абсолютно легитимен от гледна точка на това, че България се е съгласила да спазва европейското законодателство, ставайки член на ЕС." Така политологът Огнян Минчев коментира пред БНР новината за спирането на действията на България по "Южен поток" до постигане на разбирателство с ЕК.
"Основният въпрос е дали договорът с руската компания "Стройтрансгаз" е сключен на тъмно или все пак е само подготвен.
Ако тръгнем по аналогия, можем да твърдим, че подписването на договори не е любима практика нито на руските енергийни компании, нито на българските им партньори. За "Белене" бяха изхарчени 2 милиарда, без изобщо да има договор. И сега не знаем параметрите за "Южен поток", каза Минчев.
Няма своеволие на Орешарски, той по принцип няма своя собствена политическа позиция. Той е поставен на този пост от БСП и ДПС. И преди отслабването, което тече в коалицията, Орешарски не светеше със собствена светлина, а е изпълнител на волята на онези, които го поставиха на власт, коментира Минчев.
Според него въпросите в момента са повече от отговорите. Изказванията на управляващата коалиция създадоха още повече неясноти, като например изказването на Станишев за задължително гласуване. Тази идея при обсъждане на Изборния кодекс беше отхвърляна от партията му, припомни политологът. Единственото ясно е, че това правителство и тази управленска формула не могат да останат повече на власт, категоричен е Огнян Минчев.
Дали ще се разреши политическата криза засега не е ясно - това зависи от конфигурациите, които ще бъдат възможни в следващия парламент. Не се вижда възможността една партия да победи категорично или една политическа фамилия да успее да създаде мнозинство. Дори ГЕРБ и Реформаторският блок да имат над 120 депутати, вътрешните отношения там не ни дават картина за взаимодействие. Останалите конфигурации са още по-проблемни, отбеляза Минчев.
Живко Георгиев, социолог, коментира, че ако след промяната в решението на правителството за "Южен поток", че ако някой си мисли, че България е суверенна държава, дори в някакви разумни граници, то това не е верно. "Разбра се -
двама-трима американски сенатори с една кратка визита могат да преобърнат дневния ред на цялото правителство и администрация".
Според него, това ще се отрази на правителството, защото е унизено. Друг е въпросът дали всичко е наред по търговете за "Южен поток". "Тъй като са български търгове, навярно има нещо нередно. Само че същинската причина стана ясна - не бива да се допуска в проекта "Южен поток" да участва руска компания, срещу която са обявени санкции. Правителството е унизено, унизена е и основната управляваща партия – БСП, за която казусът "Южен поток" беше малко по-значим отколкото на предходни управления. След резултатите от евроизборите, това е още един удар върху БСП, от който не знам дали ще са в състояние да се оправи скоро", смята Георгиев.
"Фактът, че "големият брат" се казва Съединените щати, вече е ясен и за слепите. Може да се окаже и че ще има развитие по американските военни бази в България и то по време на правителството на БСП. Всичко това работи срещу БСП. Тя очевидно е съкрушена, не може да реагира. Мозъчният тръст в БСП, който създаваше опорните точки, не работи в момента", добавя социологът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!