Р усия е готова да реализира газопровода „Южен поток“, ако Европа гарантира интереса към него. Това заяви руският министър на енергетиката Александър Новак в интервю за канал „Россия 24“.
“Нашата позиция е проста, тя беше заявена и преди това, ако България и Европейската комисия официално проявят заинтересованост и гарантират, че ще има търсене за построяването на тръбопровода и създаването на такава капиталоемка инфраструктура, ние сме готови да обезпечим строителството и доставката на необходимото количество газ“, посочи той.
Руският президент Владимир Путин също заяви миналия месец в Гърция, че Русия е готова да участва във всеки енергиен проект в Европа, стига да има предварителни гаранции - вижте във видеото.
„Южен поток” беше един от най-големите енергийни проекти в Европейския съюз. Морската му отсечка трябваше да започне край гр. Анапа, на руския Черноморски бряг, да премине през изключителната икономическа зона на Турция в Черно море и да излезе на българския бряг близо до гр. Варна. Дължината на трасето е около 931 км.
Очакваше се експлоатацията на газопровода да започне в началото на 2016 г. При пълен капацитет четирите тръби трябваше да доставят 63 милиарда кубически метра природен газ годишно към европейските пазари.
На 1 декември 2014 г. по време на посещение в Анкара руският президент Владимир Путин заяви, че спира проекта: „С оглед на това, че до момента не сме получили разрешение от България, смятаме, че Русия в тези условия не може да продължи реализацията на този проект. Ние не можем да започнем строителството на морската отсечка, докато не получим разрешението от България”.
Вместо него руската страна предложи на Турция да се изгради газопровода „Турски поток” по дъното на Черно море със същия капацитет.
След като турските ВВС свалиха руски бомбардировач Су-24 в небето на Сирия и този проект беше спрян.
Сега, след решението на Великобритания за излизане от Европейския съюз, може да се отвори пространство на общия енергиен пазар, което изглежда Русия иска да заеме. Британският износ на природен газ възлиза на 10 млрд. куб. м. метра през 2015 г.
България ще преговаря за газопровод от Русия
Бойко Борисов: В Русия нищо не правят случайно
„Газпром” подписа за нов газопровод през Гърция
Въпреки това Великобритания е нетен вносител на суровината. Основният източник е Норвегия. При излизане от общия енергиен съюз, на „Газпром” може да се наложи да спре доставките за британския пазар, който ще пренасочи търсенето си към Норвегия. Това ще даде възможност на руската компания да увеличи доставките към ЕС. Всичко обаче зависи от това, как и дали Великобритания ще излезе от общия енергиен съюз, т.е. от политическите решения за „брекзит” на европейските лидери.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!