Р азширяването на „Син поток“ и създаването на хъб в Турция е интересен проект, който е отворен за други страни, заяви премиерът на Русия Дмитрий Медведев в интервю за руски телевизионни канали.
„По същество ни казаха, че такъв проект („Южен поток“) е ненужен, значи ние ще увеличаваме проекта „Син поток“ и ще създадем хъб на територията на Турция“, обясни Медведев, цитиран от ТАСС.
„Това не е по-малко интересна идея, към която могат да се включат други европейски партньори“,
уточни руският премиер, отбелязвайки, че „там входът ще бъде различен“.
Медведев отбеляза, че руската страна е извървяла огромен път по подготовката на проекта „Южен поток“. „Но проектът се провали, обективно той е замразен и е взето решение да се откажем от него“, посочи още руският премиер. Той напомни, че изпълнението на „Южен поток“ било блокирано от София. България в този случай действа като редова членка на ЕС, която „бе подложена на натиск и от Брюксел, и от американците“, заяви Медведев.
Междувременно руският енергиен министър Александър Новак каза, че министерството му планира да започне преговори с турското енергийно министерство по проекта за газопровод през декември. Новак допълни, че сега се водят преговорите на равнище стопански субекти. Министърът уточни, че предмет на преговорите са определянето на маршрута и мястото на газовия център. По думите му на първо място са необходими всички технико-икономически показатели на проекта. Новак отбеляза, че това е процес, с който сега се занимават руската „Газпром“ и турската „Боташ“ (Botas), отбелязва Интерфакс. Министърът не даде подробности по обсъжданите варианти, но посочи, че някои от тях предвиждат прокарване на тръби през акваторията на Черно море.
Медведев заяви още, че
западните санкции, наложени на Москва за ролята ѝ в украинската криза, вредят както на руската, така и на западните икономики,
съобщи Ройтерс. Санкциите вредят на икономиките и компаниите на страните, наложили санкциите, толкова колкото вредят и на нашите (компании и икономика), посочи Медведев.
Руската икономика е загубила от санкциите няколко милиарда долара, европейската – 40 млрд. тази година и 50 млрд. в бъдеще,
изчисли Медведев, цитиран от ТАСС.
Западните санкции, наложени на Русия, се простират от замразяване на активи до забрана за достъп до чуждестранен капитал от руски компании. В отговор Москва замрази вноса на някои видове храни от ЕС.
Руският премиер подчерта, че финансовите пазари на Изток не са затворени за Русия.
Цената на петрола и санкциите срещу Русия се отразяват на курса на рублата, призна Медведев, цитиран от ТАСС. По думите му руската централна банка и правителството трябва да следят за спекулации на валутния пазар и да вземат мерки. Руският премиер заяви, че
спестяванията му са в рубли и той „е в една лодка“ с населението.
Той посочи още, цитиран от Ройтерс, че на Русия е ѝ трябва доста дълго време, за да ограничи зависимостта на приходите си от енергийния износ.
Според премиера след няколко години Русия напълно ще покрива потребностите си от хранителни стоки със собствено производство и няма да са ѝ необходими чуждестранни продукти, допълни ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!