М инистерството на икономиката и енергетиката публикува на сайта си кореспонденция и документи от последните няколко месеца, свързани с проекта "Южен поток".
Публикуваните общо 14 документа не представляват търговска тайна и не засягат трети страни, уточняват от ведомството.
Експертите на МИЕ ще продължат да преглеждат документите и всички, достъпни за обществеността и представляващи интерес ще бъдат публикувани, се казва още в съобщението.
От публикуваните документи става ясно, че вече бившият министър на енергетиката Драгомир Стойнев действително е съдействал за прокарването на текстове в българското законодателство, които изключват "Южен поток" от европейските антимонополни закони.
От писмо на Стойнев до руския ресорен министър Александър Новак се вижда, че в Народното събрание са приети на първо четене предложени от руска страна изменения на българските закони.
Изнесената информация потвърждава обвиненията на Реформаторския блок отпреди няколко месеца, че у нас се приемат закони под диктовка на "Газпром". Въпросните текстове станаха повод за напрежение между София и Брюксел.
В публикуваните писма на Стойнев до шефа на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Иван Йончев се вижда как, след нареждането през юни да се спрат действията по проекта "Южен поток", през юли Стойнев променя нарежданията си и призовава за спазване на споразуменията с Русия и съвместни действия на БЕХ с другия акционер в проекта.
Сред публикуваните документи е и писмо на служебният министър на енергетиката Васил Щонов до главния прокурор с молба да провери законността на увеличаването на уставния капитал на проектната компания „Южен поток България”.
В съответно писмо на министъра на икономиката и енергетиката Васил Щонов се отбелязва, че уставният капитал на „Южен поток България”, създадена на паритетни начала между "Газпром" и "Български енергиен холдинг" е увеличен до 397,6 милиона лева.
Министерството смята, че тези действия на ръководството на компанията противоречат на протоколното решение от 11 август за прекратяване на реализацията на проекта до привеждането му в съответствие с европейското законодателство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!