С пирането на работата по проекта „Южен поток” в България е само временно. Това заяви министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров, цитиран от Агенция "Фокус", на пресконференция след преговори със сръбския си колега Ивица Дачич.
Лавров изрази увереност, че "Южен поток" е единственото решение на проблемите със снабдяването с газ в Югоизточна Европа.
Не изпитвам никакви съмнения, че спирането е нещо временно, каза руският министър Лавров.
На пресконференцията стана ясно, че Москва и Белград са потвърдили всички съществуващи договорености по „Южен поток” и необходимостта от реализиране на проекта.
Сърбия не вижда причини, които да не позволяват изграждането в Европа на газопровода "Южен поток", който трябва да премине и през територията на Сърбия, каза на свой ред Ивица Дачич. "Ако в Европа е направен "Северен поток", не виждам никаква причина да не бъде направен и "Южен поток", заяви той.
Що се отнася до строителството на другия газопровод на територията на Сърбия, който трябва да свърже сръбските градове Ниш и Димитровград със София, възприеман от мнозина като конкурентен на руския проект, по думите на Дачич "това е отделен проект, който няма нищо общо с "Южен поток" и строителството на който още не е започнало".
На въпрос дали двамата министри са разговаряли за евентуално намаляване на цената на руския газ за Сърбия Лавров отговори, че "цените на газа и въобще цените в рамките на търговските договори не се обсъждат от министри на външните работи".
Говорейки за двустранните отношения, Лавров каза, че Русия се отнася с уважение към преговорите за присъединяване на Сърбия към ЕС. Тази позиция произтича от недопустимостта в Европа да се създават нови разделителни линии и придвижва идеята за единно икономическо пространство, за което се обявява и Русия, добави руският външен министър.
Той изрази и подкрепата си за диалога за нормализиране на отношенията, който Белград и Прищина водят в Брюксел. Дачич заяви, че членството на Сърбия в ЕС по никакъв начин няма да отслаби или прекрати връзките й с Русия.
"Защо само от Сърбия да се иска да избере "или-или", докато другите страни от ЕС имат най-развити отношения с Русия", подчерта Дачич. Той благодари за подкрепата на Русия по косовския въпрос и обеща, че Сърбия, която от началото на 2015 г. ще председателства Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, ще положи максимални усилия за решаване на кризата в Украйна.
"Ще настояваме въпросът да бъде решен чрез диалог и това ще бъде най-голямото предизвикателство пред Сърбия през следващата година", заяви Дачич. Той изказа благодарност и за руската помощ по време на наводненията в Сърбия миналия месец, а Лавров изтъкна, че ликвидирането на последствията от природното бедствие за последен път е доказало полезността на руско-сръбския хуманитарен център в Ниш. "Готови сме да го направим регионален център и каним всички да сътрудничат с този проект", каза руският министър. Лавров и Дачич подписаха днес план за консултации на двете външни министерства за периода 2015-2016 г.
Русия се отнася с уважение към преговорите за присъединяване на Сърбия към ЕС, каза още Лавров. Тази позиция произтича от недопустимостта в Европа да се създават нови разделителни линии и придвижва идеята за единно икономическо пространство, за което се обявява и Русия, добави руският външен министър. Русия подкрепя позицията на Сърбия да отстоява правата и интересите си в Косово, каза Лавров. "Подкрепихме подкрепата си за диалога, който Сърбия води в Брюксел" с Прищина, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!