Б ългарската страна е изпратила до еврокомисар Марош Шефчович, отговарящ за енергийния съюз, писмо с предложението за изграждане на газов хъб. Това съобщи в кулоарите на Народното събрание заместник министър-председателят по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев.
Предлага се България да обсъди с ЕК създаването на газоразпределителен център до Варна, откъдето бе планирано да минава маршрутът на газопровода „Южен поток“, предава БНР.
Хъбът би могъл да се превърне в общ разпределителен център за България, Гърция, Румъния, Унгария, Хърватия и Словения
и през тях за държавите от Централна и Западна Европа.
В този случай предимство би било добре развитата българска газопреносна инфраструктура и строящите се връзки със съседните страни, се казва в предложението.
Освен на руски доствки, газовият център би могъл да разчита на български газ от потенциални находища в Черно море, от блоковете „Хан Аспарух“, „Силистар“ и „Терез“, както и да бъде захранван от интерконекторите с Гърция и Турция, с газ от каспийския източно-средиземноморски регион или от гръцкия и турските LNG терминали.
В писмото се посочва още, че страната ни би могла да доставя газ и през газовата връзка с Румъния от очаквания значителен добив от румънския черноморски шелф.
За разширяването и строежа на необходимата газова инфраструктура на този хъб ще разчитаме на подкрепата и финансовата помощ от ЕС.
Смятаме, че това е добро предложение, изцяло в контекста на създаващия се енергиен съюз,
коментира вицепремиерът Дончев. Де факто това не е „Южен поток“ 2 или 3, а следва съвсем друга логика, доколкото не се предвижда изграждането на европейско трасе, поне не по начина до момента, уточни вицепремиерът.
Той подчерта, че газовият хъб, ако се реализира, няма да бъде захранван единствено от тръба, минаваща по дъното на Черно море. Предстоят обаче множество разговори – на първо място със службите на ЕК, както и с държавите членки.
Не смятам, че една подобна идея би следвало да бъде обричана изначално,
понякога дори и странните идеи, неочакваните, впоследствие се оказват най-добрите и се реализират,
подчерта Томислав Дончев.
Той съобщи още, че е поканил у нас Марош Шефчович в първия удобен за него момент, за да обсъдят българското предложение възможно най-скоро. При степента на зависимост на България в момента в краткосрочен план – следващата една година, трудно е да изляза с позиция, която гарантира максимална сигурност на газовите доставки за страната, ние зависим в общи линии от една тръба, от волята на един доставчик, с изключение на собствения добив между 10-14 на сто, коментира още вицепремиерът.
Дончев се надява
ситуацията от гледна точка на сигурността на доставките да се промени с изграждането на интерконекторите,
на първо място с Гърция и това да се случи скоро.
С думите, че в света, в който живеем, вариант за завеждане на дела винаги има, Дончев не изключи възможността да бъдат заведени такива заради спирането на „Южен поток“. От нереализирането на проекта България ще претърпи загуби, съвсем друг въпрос е какви ще бъдат те, обяви вицепремиерът. Не бих ги оценил в категории на милиарди, това че ще има нетни разходи в порядъка на милиарди, не означава, че толкова ще са печалбите за страната ни, допълни той. По думите му, сумите са доста по-скромни, включително и от бъдещи транзитни такси. Дори борбата да е за 5 или за 10 млн. евро, когато става въпрос за националния интерес, трябва да бъде проведена, категоричен е обаче Томислав Дончев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!