Б ългария е сред държавите с най-висока зависимост на енергийните доставки от Русия, с най-висок търговски дефицит, както и е начело на класацията по най-енергийно неефективна икономика, ето защо са нужни масирани инвестиции и сериозни реформи в сектор енергетика. Това заяви на дискусия на тема енергетика Кони Хедегор, европейски комисар за действия в областта на климата.
Ако някоя държава трябва масирано да инвестира в енергетиката си, то това е България, смята еврокомисар Хедегор. Трябва да се направят реформи, за да се повиши ефективността, да се повиши сътрудничеството със съседните държави, добави тя.
Знам, че българите плащат високи цени за енергията, но най-евтината енергия е тази, която не плащате - спестената енергия - трябва да се фокусирате точно върху това, коментира още еврокомисарят.
Кони Хедегор съобщи данни от доклад на ЕК, според който високите цени на енергията в Европа се дължат на различни фактори, сред които зависимостта й от внос, липсата на свързаност между отделните енергийни системи. Това, което учуди всички в доклада бе, че в страните от ЕС с най-висок дял на производство на енергия от ВЕИ, общите разходи за производство на енергия са спаднали, каза еврокомисарят
Еврокомисар Хедегор посочи, че до октомври трябва да бъде постигнато споразумение за енергийна стратегия на Европа до 2030 г. Предвижда се до 2030 г. да бъдат намалени с 40 процента въглеродните емисии, произведени от домакинствата, а до средата на този век развитите държави да намалят с до 80% вредните емисии спрямо 1990 г.
До 2030 г. трябва има и цел за дял на енергията от ВЕИ в рамките на 27% от брутното енергийно потребление, посочи Хедегор. Тя добави, че в много страни върви дискусия дали да се развива ВЕИ секторът, но според нея след като веднъж сме приели да развиваме зелено производство при високи цени би било жалко да се откажем сега, когато цените на инвестициите във ВЕИ започват да падат.
По-рано Хедегор разговаря с министър-председателя Пламен Орешарски.
"Всеки ден ЕС изпраща по един милиард евро в други страни за да се разплаща за изкопаеми горива. Всеки ден плащаме по 300 млн. евро на Русия за горива", каза пред журналисти в МС Хедегор след срещата.
По-добре да работим за енергийна ефективност и тези пари да останат тук, вместо да изтичат навън, заяви тя. Ние следим трудните разисквания за борбата с климата и се опитваме да съчетаем амбициозните цели , които сме си поставили с повишаване на ефективността в енергетиката и в икономиката на страните от ЕС, допълни Хедегор.
България подкрепя целите на ЕС за намаляване на емисиите парникови газове, но запазваме скептицизъм по отношение на крайните цели на проекта Европа 2030 и считаме, че могат да не са толкова амбициозни, каза българският премиер. Големият резерв за България в тази област е повишаване на енергийната ефективност на бизнеса и домакинствата, посочи Пламен Орешарски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!