Н е е подписан дългосрочен газов транспортен договор за "Южен поток".
Това заяви от парламентарната трибуна министър-председателят Бойко Борисов, който представи пред депутатите резултатите от анализа на документите по проекта за газопровода.
"Към момента няма завършен финален модел по проекта. И двата документа са пряко свързани с изясняване ползите за страната ни от изграждането на газопровода на българската територия”, заяви той.
Българското правителство не е променяло позицията си по "Южен поток", каза още Борисов пред народните представители. Ние подкрепяме неговата реализация, но само при спазване на европейските правила, припомни той.
Миналия понеделник президентът Путин обяви спирането на проекта и ние бяхме уведомени за това решение чрез медиите, и до днес официална позиция на руската страна няма, отбеляза министър-председателят.
Приходите, които биха дошли от изграждането на "Южен поток" от данъци, такси, обороти, ще са повече, отколкото приходите от самия транзит, заяви още Борисов.
Той посочи, че с решение на Министерски съвет от 7 ноември 2012 г. министърът на икономиката е овластен да даде разрешение на БЕХ за приемане на окончателно инвестиционно решение, а на 15 ноември, на проведено общо събрание на "Южен поток" АД, е подписан протокол, с който акционерите БЕХ и "Газпром" приемат окончателно решение при следните параметри: технически капацитет от общо 63 млрд. куб. метра газ годишно и дължина на основната тръба приблизително 540 км, целеви срок за изкупуване на инвестицията не по-дълъг от 15 години, считано от началото на търговската експлоатация на газопровода на българска територия.
Руската компания е разработила и предложила на БЕХ работен вариант на дългосрочен газов транспортен договор, който не е подписан, обясни Борисов.
„Газпром” не отговаря на изискванията на законодателството на ЕС, установени от директива, подчерта премиерът и добави, че има съществени разминавания по отношение изискванията за достъп на трети страни с тарифа и оператор на газопровода.
В този смисъл съответните клаузи могат да бъдат разгледани от БЕХ, само ако се получи изключение по смисъла на директивата, обясни Борисов. "Представеният проект съдържа небалансирани клаузи. Дългосрочният договор съдържа и клаузи, явяващи се изключително неблагоприятни за България, в качаството й на акционер", каза още Борисов.
Премиерът Бойко Борисов отново призова парламентарните групи да се обединят около обща позиция за "Южен поток"
В моето резюме никого не съм нападнал с цел една единствена - да имаме позиция, посочи той. За съжаление пак се влиза в политически изказвания, които в случая изобщо не са нужни, коментира Борисов.
Той предложи всяка парламентарна група да излъчи представител, "който може да работи с цифрите и познава историята", и да се спрат на един вариант за проекта, който страната ни да защитава. Целта ми беше не да нападам някого, а да извлечем от ситуацията полза, отбеляза Борисов.
По думите му ясно е, че приходите от газопровода за България със сигурност няма да са 400 млн. евро, и че това е натиск.
От ГЕРБ и от Реформаторския блок посочиха, че "Южен поток" ще бъде на загуба.
От "БСП лява България" защитиха проекта и призоваха кабинета да защити пред ЕК действията на предишните български правителства.
Според "Атака" проектът е много полезен за България и правителството трябва да намери начин да се противопостави на натиска и да защити българския интерес.
Според ДПС основният проблем пред "Южен поток" е в това, че България не е могла да изработи ясна национална позиция по този въпрос.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!